Po co komu Oculus Rift S? Samodzielny Oculus Quest można już połączyć z PC

Na rynku istnieje kilka zestawów VR do PC. HTC i Oculus mają też edycje autonomiczne z gorszą grafiką, ale do tej pory nie można było ich połączyć z komputerem. Oculus Quest zyskał właśnie taką możliwość, a nie jest gorszy niż Rift S.

Oculus Quest można już połączyć z PC tak jak Oculus Rift S
Oculus Quest można już połączyć z PC tak jak Oculus Rift S
Źródło zdjęć: © Oculus
Jan Domański

20.11.2019 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poza tym, ma taką samą cenę (w oficjalnym sklepie 449 euro, czyli około 1930 złotych, choć jest jeszcze droższa edycja Questa 128GB). Autonomiczny Oculus Quest to w uproszczeniu Oculus Rift S, ale z wbudowanymi podzespołami jak z dobrego smartfonu, które umożliwiają odpalenie różnych aplikacji i gier VR bez konieczności wpięcia do PC czy włożenia do szufladki smartfonu. Jednak nie może się równać z mocą obliczeniową komputera.

Oculus Quest z przewagą nad Oculus Rift S

Wyższość Questa objawia się poprzez rozdzielczość (1440 x 1600 px na oko, Rift S tylko 1280 x 1440 px), ale Oculus Rift S ma nieco lepsze odświeżanie ekranu (80 Hz zamiast 72 Hz). Poza tym w Queście zastosowano ekran OLED, a Oculus Rift S ma tradycyjny panel TFT LCD. Różnice objawiają się też w podłączeniu – dwa kable USB 3.0 i DisplayPort dla stacjonarnego Rifta S i jeden USB w trybie PC dla Questa.

Aktualizacja wewnętrznego oprogramowania Oculus Quest i panelu Oculus dla PC nie umożliwia jednak grania na PC z Questem w każdym przypadku. Taki duet zadziała tylko dla kart graficznych Nvidia GeForce. Grafiki AMD czy Intela nie są obsługiwane. Poza tym kabel USB nie może być byle jakim przewodem. Oculus sprzedaje niestandardowy światłowodowy przewód USB.

Oculus Quest: Under the Hood

Jeśli Oculus podległy Facebookowi wypuścił taką oficjalną aktualizację, to pewnie jakość przesyłu jest dobra i nie ma się o co martwić, jednak szkoda braku obsługi grafik AMD. Ciekawe, czy teraz Oculus Rift S umrze śmiercią naturalną, bo nikt nie będzie go kupować? No chyba, że zostanie nisza posiadaczy kart graficznych AMD, o ile w późniejszym czasie firma nie doda ich obsługi.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.