Podczas wypadku blokuje nas nie tylko szok. Sprawdź, jak wydostać się z samochodu

Podczas wypadku blokuje nas nie tylko szok. Sprawdź, jak wydostać się z samochodu

To czasem jedyna droga wyjścia z krytycznej sytuacji
To czasem jedyna droga wyjścia z krytycznej sytuacji
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
07.12.2017 09:57, aktualizacja: 07.12.2017 10:37

Pierwsze przymrozki już za nami, a śnieg przypomniał kierowcom, jak trudno utrzymać panowanie nad kierownicą, zwłaszcza jeżdżąc na letnich oponach. W takiej sytuacji nietrudno o stłuczkę, a nawet poważniejszy wypadek. Zimą te drugie mogą być szczególnie ryzykowne, dlatego warto upewnić się, że w razie kryzysowej sytuacji uda ci się wyjść z samochodu cało. Do tego przyda ci się zbijak do szyb.

Poniżej prezentujemy kilka przydatnych narzędzi, które warto mieć na podorędziu podczas stłuczki. To stosunkowo niewielka cena za komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Szklana pułapka

Niektórzy mówią, że po wypadku samochód staje się klatką bez wyjścia. Ograniczyć może nas wszystko, zacinające się pasy bezpieczeństwa, wysunięty do przodu fotel czy uszkodzone drzwi samochodu. Jeśli podczas wypadku dojdzie do zapłonu, możesz wpaść w szok. To sprawia, że nawet pozornie prosta czynność, jak wyjście z samochodu, może stwarzać więcej problemów, niż nam się wydaje.

Czasem droga przez boczną szybę jest więc jedyną opcją wydostania się z uszkodzonego pojazdu. Ostro zakończone, wytrzymałe zbijaki wmontowane w długopisy lub multitoole dla kierowców, pomogą szybko przebić się na zewnątrz. Cały sekret polega na skondensowaniu siły uderzenia w jeden malutki punkcik. Podobnie jak drobny kamyczek może doprowadzić do pęknięcia, tak cios wymierzony metalowym zbijakiem może całkowicie skruszyć szybę.

Szyba szybie nierówna

Większość starszych samochodów wyposażona jest w szyby ze szkła hartowanego. W momencie wypadku pęka ona na mnóstwo małych kawałków co sprawia, że staje się nieprzejrzysta. Przy unieruchomieniu samochodu nie ma to zbyt dużego znaczenia, jednak jeśli szyba pęknie podczas jazdy, trzeba się liczyć z przejechaniem kilkudziesięciu metrów z zerową widocznością, nim samochód się zatrzyma. To właśnie do takich szyb przeznaczone są tradycyjne zbijaki.

Coraz częściej spotyka się w samochodach szyby wielowarstwowe, zwane również klejonymi. Po zbiciu pojawiają się na nich charakterystyczne pajączki. W starciu z taką szybą ratownicy lub strażacy używają specjalnych pił przeznaczonych do cięcia szkła. Trzeba przy tym uważać, jeśli opiłki dostaną się do naszego organizmu, efekty mogą być bardzo nieprzyjemne.

Zadbaj o zdrowie twoje i innych

Jeśli jesteś świadkiem wypadku, nie reaguj pochopnie. Gdy musisz wybić szybę, wybierz tę, za którą nie znajduje się żaden z pasażerów, w innym przypadku odłamki mogą zranić osoby w samochodzie. Uderzenie musi być pewne, choć nie za silne. Mocne uderzenia wraku nie są wskazane podczas wypadku. Podczas wybijania ręka powinna zatrzymać się na szybie, a nie wpadać dalej, inaczej ostre kawałki szkła mogą wbić się w odsłoniętą skórę. Dla pewności możesz okryć dłoń rękawiczką, owinąć szalikiem lub szmatką i wtedy przystąpić do akcji ratunkowej.

Podczas jazdy przede wszystkim trzeba umieć ocenić swoje możliwości za kierownicą: dostosować prędkość do panujących warunków, unikać ryzykownych manewrów na oblodzonej jezdni, a także zawsze być przygotowanym na najgorsze. Dzięki temu uda nam się uniknąć kolizji na drodze, co nie oznacza jednak, że nigdy nie będziemy musieli pomóc komuś innemu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)