Polska fabryka satelitów rozpoczęła pracę, a angielska poczta wycenia list na Marsa

Radziecki wahadłowiec Buran na kadłubie samolotu An-225 Mrija - wizualizacja
Radziecki wahadłowiec Buran na kadłubie samolotu An-225 Mrija - wizualizacja
Łukasz Michalik

15.12.2015 09:05, aktual.: 17.12.2015 20:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polski przemysł kosmiczny coraz bardziej się rozkręca – powstała fabryka satelitów i sprzętu kosmicznego. Z okazji świąt warto też sprawdzić, ile kosztuje wysłanie kartki świątecznej na jedyną znaną planetę, zamieszkałą wyłącznie przez roboty.

Ile kosztuje wysłanie listu na Marsa?

Ziemia i Mars
Ziemia i Mars© Fot. YouTube

5-letni Oliver Giddings wymyślił, że w tym roku, zamiast wysyłać list do Św. Mikołaja, wyśle go na Marsa. Zapytał więc brytyjską pocztę Royal Mail o cenę takiej usługi. Poczta stanęła na wysokości zadania i postanowiła to sprawdzić, uzgadniając wydatki z NASA.

NASA również nie zlekceważyła prośby 5-latka i – w oparciu o wydatki, związane z wcześniejszymi misjami – przygotowała kosztorys. Wynika z niego, że dostarczenie przy okazji jakiejś marsjańskiej misji listu na jedyną znaną planetę, zamieszkałą wyłącznie przez roboty, będzie kosztować około 70 tys. dolarów.

SpaceForest DEWI Demonstrator Rocket

Polska firma SpaceForest z Gdyni pracuje nad testową rakietą z napędem hybrydowym, podobnym do tego, stosowanego w statku kosmicznym SpaceShip Two. Celem rakiety, zbudowanej w ramach europejskiego projektu DEWI (Dependable Embedded Wireless Infrastructure) ma być przetestowanie możliwości zastąpienia przewodów komunikacją bezprzewodową.

Jeśli eksperyment się powiedzie, to duże rakiety nośne, budowane w przyszłości, będą mogły być lżejsze o kilkaset kilogramów. Ta sama technologia znajdzie zastosowanie również w samolotach i śmigłowcach.

Źródło: Defence24

NASA planuje rezygnację z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna© Fot. Wikimedia Commons

ISS jest obsadzona przez załogę nieprzerwanie od 2000 roku, jednak NASA zaczyna planować wyprowadzkę ze stacji kosmicznej. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze stałej obecności ludzi w Kosmosie.

Zgodnie z planami NASA, agencja zamierza zrezygnować z finansowania działania ISS w2024 roku, choć sama stacja może działać co najmniej do 2028 roku. Poza partnerami zagranicznymi, za utrzymanie stacji w tym czasie mogą odpowiadać prywatne firmy – amerykańskie władze planują wprowadzić podatkowe zachęty dla firm, które chcą prowadzić różne badania w stanie nieważkości.

Plany rezygnacji z ISS wynikają z faktu, że NASA chce się skupić na wysłaniu astronautów na orbitę Księżyca i nie chce jednocześnie finansować dwóch kosztownych projektów.

Źródło: Co nowego

Nowy obiekt w Układzie Słonecznym?

Układ Słoneczny
Układ Słoneczny© Fot. Twitter

Dane, uzyskane dzięki obserwatorium ALMA (Atacama Large Milimeter/submilimeter Array) wskazują, że na krawędzi Układu Słonecznego może znajdować się obiekt, określony jako super-Ziemia lub brązowy karzeł. Inna interpretacja tych samych danych sugeruje, że obiekt może znajdować się w pobliżu gwiazd układu Alfa Centauri.

Interpretację uzyskanych danych przedstawiły niezależnie dwie grupy badaczy ze Szwecji i Meksyku, jednak pomysł, że w Układzie Słonecznym odkryto nowy, nieznany dotąd obiekt spotkał się ze sceptycyzmem planetologów. Szczegóły, dotyczące obu hipotez znajdą się w artykułach, zgłoszonych przez badaczy do publikacji w serwisie arXiv.

Źródło: Puls Kosmosu

Grzegrz Brona, Creotech Instruments - Konkurs EY Przedsiębiorca Roku 2015

W Piasecznie uruchomiono pierwszą w Polsce linię montażową, przeznaczoną do produkcji satelitów i infrastruktury kosmicznej. Linia jest umieszczona w dwóch sterylnych pomieszczeniach, oddzielonych śluzami od świata zewnętrznego. W pierwszym osiągnięto czystość na poziomie 100 tys. cząstek pyłów w stopie sześciennej powietrza, a w drugiej 1000-10tys. cząstek pyłów w stopie sześciennej.

Oznacza to, że pierwsze pomieszczenie może służyć do budowania sprzętu, używanego w przestrzeni kosmicznej. Drugie, zachowujące bardziej wyśrubowane normy, może zostać użyte do budowy wykorzystywanego w Kosmosie sprzętu optycznego. W pomieszczeniach utrzymywane jest również nieco wyższe, niż na zewnątrz, ciśnienie.

Proces certyfikacji, prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną trwał 14 miesięcy, a złożone w Polsce urządzenia polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w 2016 roku.

Źródło: Polska.pl

Zdjęcie pola magnetycznego naszej galaktyki

Wizualizacja pola magnetycznego naszej galaktyki, zrobiona dzięki satelicie Planck. Kolory oznaczają temperaturę - czerwony to najcieplejsze miejsca
Wizualizacja pola magnetycznego naszej galaktyki, zrobiona dzięki satelicie Planck. Kolory oznaczają temperaturę - czerwony to najcieplejsze miejsca© Fot. Ciekawostki o poranku/Planck.fr
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)