Polska fabryka satelitów rozpoczęła pracę, a angielska poczta wycenia list na Marsa
Polski przemysł kosmiczny coraz bardziej się rozkręca – powstała fabryka satelitów i sprzętu kosmicznego. Z okazji świąt warto też sprawdzić, ile kosztuje wysłanie kartki świątecznej na jedyną znaną planetę, zamieszkałą wyłącznie przez roboty.
Ile kosztuje wysłanie listu na Marsa?
5-letni Oliver Giddings wymyślił, że w tym roku, zamiast wysyłać list do Św. Mikołaja, wyśle go na Marsa. Zapytał więc brytyjską pocztę Royal Mail o cenę takiej usługi. Poczta stanęła na wysokości zadania i postanowiła to sprawdzić, uzgadniając wydatki z NASA.
NASA również nie zlekceważyła prośby 5-latka i – w oparciu o wydatki, związane z wcześniejszymi misjami – przygotowała kosztorys. Wynika z niego, że dostarczenie przy okazji jakiejś marsjańskiej misji listu na jedyną znaną planetę, zamieszkałą wyłącznie przez roboty, będzie kosztować około 70 tys. dolarów.
Źródło: Uwielbiam wiedzę
SpaceForest DEWI Demonstrator Rocket
Polska firma SpaceForest z Gdyni pracuje nad testową rakietą z napędem hybrydowym, podobnym do tego, stosowanego w statku kosmicznym SpaceShip Two. Celem rakiety, zbudowanej w ramach europejskiego projektu DEWI (Dependable Embedded Wireless Infrastructure) ma być przetestowanie możliwości zastąpienia przewodów komunikacją bezprzewodową.
Jeśli eksperyment się powiedzie, to duże rakiety nośne, budowane w przyszłości, będą mogły być lżejsze o kilkaset kilogramów. Ta sama technologia znajdzie zastosowanie również w samolotach i śmigłowcach.
Źródło: Defence24
NASA planuje rezygnację z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
ISS jest obsadzona przez załogę nieprzerwanie od 2000 roku, jednak NASA zaczyna planować wyprowadzkę ze stacji kosmicznej. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze stałej obecności ludzi w Kosmosie.
Zgodnie z planami NASA, agencja zamierza zrezygnować z finansowania działania ISS w2024 roku, choć sama stacja może działać co najmniej do 2028 roku. Poza partnerami zagranicznymi, za utrzymanie stacji w tym czasie mogą odpowiadać prywatne firmy – amerykańskie władze planują wprowadzić podatkowe zachęty dla firm, które chcą prowadzić różne badania w stanie nieważkości.
Plany rezygnacji z ISS wynikają z faktu, że NASA chce się skupić na wysłaniu astronautów na orbitę Księżyca i nie chce jednocześnie finansować dwóch kosztownych projektów.
Źródło: Co nowego
Nowy obiekt w Układzie Słonecznym?
Dane, uzyskane dzięki obserwatorium ALMA (Atacama Large Milimeter/submilimeter Array) wskazują, że na krawędzi Układu Słonecznego może znajdować się obiekt, określony jako super-Ziemia lub brązowy karzeł. Inna interpretacja tych samych danych sugeruje, że obiekt może znajdować się w pobliżu gwiazd układu Alfa Centauri.
Interpretację uzyskanych danych przedstawiły niezależnie dwie grupy badaczy ze Szwecji i Meksyku, jednak pomysł, że w Układzie Słonecznym odkryto nowy, nieznany dotąd obiekt spotkał się ze sceptycyzmem planetologów. Szczegóły, dotyczące obu hipotez znajdą się w artykułach, zgłoszonych przez badaczy do publikacji w serwisie arXiv.
Źródło: Puls Kosmosu
Grzegrz Brona, Creotech Instruments - Konkurs EY Przedsiębiorca Roku 2015
W Piasecznie uruchomiono pierwszą w Polsce linię montażową, przeznaczoną do produkcji satelitów i infrastruktury kosmicznej. Linia jest umieszczona w dwóch sterylnych pomieszczeniach, oddzielonych śluzami od świata zewnętrznego. W pierwszym osiągnięto czystość na poziomie 100 tys. cząstek pyłów w stopie sześciennej powietrza, a w drugiej 1000-10tys. cząstek pyłów w stopie sześciennej.
Oznacza to, że pierwsze pomieszczenie może służyć do budowania sprzętu, używanego w przestrzeni kosmicznej. Drugie, zachowujące bardziej wyśrubowane normy, może zostać użyte do budowy wykorzystywanego w Kosmosie sprzętu optycznego. W pomieszczeniach utrzymywane jest również nieco wyższe, niż na zewnątrz, ciśnienie.
Proces certyfikacji, prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną trwał 14 miesięcy, a złożone w Polsce urządzenia polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w 2016 roku.
Źródło: Polska.pl