Polska fabryka satelitów rozpoczęła pracę, a angielska poczta wycenia list na Marsa

Strona głównaPolska fabryka satelitów rozpoczęła pracę, a angielska poczta wycenia list na Marsa
15.12.2015 09:05
Radziecki wahadłowiec Buran na kadłubie samolotu An-225 Mrija - wizualizacja
Radziecki wahadłowiec Buran na kadłubie samolotu An-225 Mrija - wizualizacja

Polski przemysł kosmiczny coraz bardziej się rozkręca – powstała fabryka satelitów i sprzętu kosmicznego. Z okazji świąt warto też sprawdzić, ile kosztuje wysłanie kartki świątecznej na jedyną znaną planetę, zamieszkałą wyłącznie przez roboty.

Ile kosztuje wysłanie listu na Marsa?

Ziemia i Mars
Źródło zdjęć: © Fot. YouTube
Ziemia i Mars

5-letni Oliver Giddings wymyślił, że w tym roku, zamiast wysyłać list do Św. Mikołaja, wyśle go na Marsa. Zapytał więc brytyjską pocztę Royal Mail o cenę takiej usługi. Poczta stanęła na wysokości zadania i postanowiła to sprawdzić, uzgadniając wydatki z NASA.

NASA również nie zlekceważyła prośby 5-latka i – w oparciu o wydatki, związane z wcześniejszymi misjami – przygotowała kosztorys. Wynika z niego, że dostarczenie przy okazji jakiejś marsjańskiej misji listu na jedyną znaną planetę, zamieszkałą wyłącznie przez roboty, będzie kosztować około 70 tys. dolarów.

SpaceForest DEWI Demonstrator Rocket

Polska firma SpaceForest z Gdyni pracuje nad testową rakietą z napędem hybrydowym, podobnym do tego, stosowanego w statku kosmicznym SpaceShip Two. Celem rakiety, zbudowanej w ramach europejskiego projektu DEWI (Dependable Embedded Wireless Infrastructure) ma być przetestowanie możliwości zastąpienia przewodów komunikacją bezprzewodową.

Jeśli eksperyment się powiedzie, to duże rakiety nośne, budowane w przyszłości, będą mogły być lżejsze o kilkaset kilogramów. Ta sama technologia znajdzie zastosowanie również w samolotach i śmigłowcach.

Źródło: Defence24

NASA planuje rezygnację z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Źródło zdjęć: © Fot. Wikimedia Commons
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

ISS jest obsadzona przez załogę nieprzerwanie od 2000 roku, jednak NASA zaczyna planować wyprowadzkę ze stacji kosmicznej. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze stałej obecności ludzi w Kosmosie.

Zgodnie z planami NASA, agencja zamierza zrezygnować z finansowania działania ISS w2024 roku, choć sama stacja może działać co najmniej do 2028 roku. Poza partnerami zagranicznymi, za utrzymanie stacji w tym czasie mogą odpowiadać prywatne firmy – amerykańskie władze planują wprowadzić podatkowe zachęty dla firm, które chcą prowadzić różne badania w stanie nieważkości.

Plany rezygnacji z ISS wynikają z faktu, że NASA chce się skupić na wysłaniu astronautów na orbitę Księżyca i nie chce jednocześnie finansować dwóch kosztownych projektów.

Źródło: Co nowego

Nowy obiekt w Układzie Słonecznym?

Układ Słoneczny
Źródło zdjęć: © Fot. Twitter
Układ Słoneczny

Dane, uzyskane dzięki obserwatorium ALMA (Atacama Large Milimeter/submilimeter Array) wskazują, że na krawędzi Układu Słonecznego może znajdować się obiekt, określony jako super-Ziemia lub brązowy karzeł. Inna interpretacja tych samych danych sugeruje, że obiekt może znajdować się w pobliżu gwiazd układu Alfa Centauri.

Interpretację uzyskanych danych przedstawiły niezależnie dwie grupy badaczy ze Szwecji i Meksyku, jednak pomysł, że w Układzie Słonecznym odkryto nowy, nieznany dotąd obiekt spotkał się ze sceptycyzmem planetologów. Szczegóły, dotyczące obu hipotez znajdą się w artykułach, zgłoszonych przez badaczy do publikacji w serwisie arXiv.

Źródło: Puls Kosmosu

Grzegrz Brona, Creotech Instruments - Konkurs EY Przedsiębiorca Roku 2015

W Piasecznie uruchomiono pierwszą w Polsce linię montażową, przeznaczoną do produkcji satelitów i infrastruktury kosmicznej. Linia jest umieszczona w dwóch sterylnych pomieszczeniach, oddzielonych śluzami od świata zewnętrznego. W pierwszym osiągnięto czystość na poziomie 100 tys. cząstek pyłów w stopie sześciennej powietrza, a w drugiej 1000-10tys. cząstek pyłów w stopie sześciennej.

Oznacza to, że pierwsze pomieszczenie może służyć do budowania sprzętu, używanego w przestrzeni kosmicznej. Drugie, zachowujące bardziej wyśrubowane normy, może zostać użyte do budowy wykorzystywanego w Kosmosie sprzętu optycznego. W pomieszczeniach utrzymywane jest również nieco wyższe, niż na zewnątrz, ciśnienie.

Proces certyfikacji, prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną trwał 14 miesięcy, a złożone w Polsce urządzenia polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w 2016 roku.

Źródło: Polska.pl

Zdjęcie pola magnetycznego naszej galaktyki

Wizualizacja pola magnetycznego naszej galaktyki, zrobiona dzięki satelicie Planck. Kolory oznaczają temperaturę - czerwony to najcieplejsze miejsca
Źródło zdjęć: © Fot. Ciekawostki o poranku/Planck.fr
Wizualizacja pola magnetycznego naszej galaktyki, zrobiona dzięki satelicie Planck. Kolory oznaczają temperaturę - czerwony to najcieplejsze miejsca
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)