Polska firma chce zająć się recyklingiem paneli fotowoltaicznych

Chociaż wszyscy chcemy być jak najbardziej ekologiczni to nikt nie myśli o konieczności recyklingu infrastruktury energii odnawialnej. Firma 2loop Tech chce zmienić ten stan rzeczy i planuje budowę zakładu zajmującego się recyklingiem paneli fotowoltaicznych.

Polska firma chce zająć się recyklingiem paneli fotowoltaicznych
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz

Fotowoltaika w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Wiele osób jest zainteresowanych zamontowaniem tego rodzaju paneli na swojej posesji. Szczególnie, że obecnie obowiązujące prawo energetyczne jest bardzo korzystne dla wszystkich posiadaczy tego rodzaju instalacji. O ile istnieje szansa, że zmieni się ono w najbliższym czasie, tak póki co nic nie zapowiada, by popyt na fotowoltaikę miał się zmniejszyć.

I chociaż sama instalacja i pomysł są bardzo ekologiczne, to nie da się ukryć, że za kilkadziesiąt lat wytworzą one nowy problem dotyczący masowego powstawania odpadów. Szacuje się, że może ich być nawet do 78 milionów ton rocznie. Mając to na uwadze, 2loop Tech wpadła na pomysł rozwiązania tego problemu już teraz, zanim zacznie on być problematyczny na dużą skalę.

Jak wypowiedział się Marcin Karbowniczek, prezes zarządu 2loop Tech, w wywiadzie dla Wyborczej, teraz wszyscy skupiamy się na rozwoju fotowoltaiki i jego firma bierze pod uwagę, że być może na działalność recyklingową jest jeszcze za wcześnie. Jednocześnie zauważa on jednak, że liczby wskazują na spory problem w przyszłości przyszłości związany z kwestią odpadów z fotowoltaiki. Z tego powodu, zauważa, lepiej jest działać z wyprzedzeniem.

Nie oznacza to jednak, że problem jeszcze nie istnieje. Karbowniczek szacuje, że te odpady fotowoltaiczne już istnieją. Póki co jest ich mniej więcej dziesiątki tysięcy ton rocznie. Najwięcej jest ich w Europie, gdzie fotowoltaika jest najpopularniejsza. Zakład przetwarzania tego rodzaju śmieci jest więc potrzebny natychmiast.

Z tego powodu 2loop Tech jest w trakcie tworzenia własnej instalacji pilotażowej w zakładzie położonym nieopodal Torunia. Firma jest gotowa na przyjmowanie tego rodzaju odpadów. Po ich otrzymaniu zostaną one przetworzone tak, by nie zanieczyścić środowiska i jednocześnie pozyskać cenne surowce. Na tym jednak nie kończą się ambicje właścicieli. W przyszłości chcieliby dostarczać technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych na rynek zachodni.

Firma podkreśla w Wyborczej, że udostępnianie patentów to rozwiązanie stosunkowo najprostsze. Możliwe są jednak również formy bliższej współpracy na zasadach partnerskich. Dlatego 2loop Tech nie wyklucza stawiania własnych zakładów w krajach zachodnich, chociaż ma na uwadze, że jest najdroższa i najtrudniejsza w realizacji opcja.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.