Polska i Polacy w grach komputerowych [cz. 2]. Wałęsa, Kopernik i żołnierze AK
Pod artykułem „Polska i Polacy w grach komputerowych. Nie zawsze byliśmy przedstawiani w dobrym świetle!” znalazły się wiele komentarzy, wskazujących na niewymienione gry, pasujące do tego tematu. Oto kolejna część zestawienia, z którego dowiecie się, kto, gdzie i w jaki sposób wspomina w grach o Polsce.
Polska i Polacy w grach komputerowych [cz. 2]
Pod artykułem „Polska i Polacy w grach komputerowych. Nie zawsze byliśmy przedstawiani w dobrym świetle!” znalazły się wiele komentarzy, wskazujących na niewymienione gry, pasujące do tego tematu. Oto kolejna część zestawienia, z którego dowiecie się, kto, gdzie i w jaki sposób wspomina w grach o Polsce.
Dla przypomnienia, w poprzedniej części znalazły się:
- Twilight 2000
- Call of Duty 3
- Uprising 44: The Silent Shadows
- Solidarność
- Medal of Honor: Warfighter
- Sołtys
- SOCOM 3: U.S. Navy SEALs
- Codename: Panzers – Faza pierwsza
- Piotrków 1939
- Assassin’s Creed III
- Wolfenstein 3D
- Silent Hunter II
- GTA IV
- Jagged Alliance 2
Czas uzupełnić tę listę!
Company of Heroes 2
Ten tytuł wywołał niedawno sporo kontrowersji w Rosji. Rosjanie poczuli się przez twórców gry obrażeni, a niezła gra, oceniana bardzo wysoko przez recenzentów miała w serwisie Metacritic zaledwie dwa punkty na dziesięć możliwych.
Wszystko przez falę rosyjskich graczy, którzy oburzyli się z powodu wierności historycznej gry. W Copmany of Heroes 2 możemy bowiem zobaczyć w działaniu oddziały NKWD, egzekucję żołnierzy AK, wspomnienie kanibalizmu w oblężonym Leningradzie czy ponury obraz gułagu.
Wierność historyczna Company of Heroes 2 ma jednak również inne odcienie – twórcy gry, co nieczęsto się zdarza, nie zapomnieli o Polakach i dla zachodnich graczy ten tytuł może być małą lekcją nieznanej historii.
Znajdziemy w nim bowiem wątek powstania warszawskiego i braku pomocy ze strony Rosjan (polscy producenci gniota Uprising 44 całkowicie przemilczeli tę kwestię!), mamy również misję z wyzwoleniem Lublina, po której następuje wzmianka o obozie zagłady w Majdanku.
Można również pokierować oddziałem AK, a gra nie bawiąc się w niedopowiedzenia uświadamia, jaki był stosunek Związku Radzieckiego do polskich partyzantów. Ostatnią, „polską” misją jest szturm na poznańską Cytadelę.
gramTV - Company of Heroes 2 - Polskie misje 2 - gram.pl - gameplay
Gorky 17
W komentarzach pod poprzednim artykułem razormad wspomniał o Gorky 17. Gra jest dziełem studia Metropolis Software i Adriana Chmielarza, który w roku wydania Gorky 17 opuścił Metropolis, by założyć People Can Fly, znaną z takich tytułów jak Bulletstorm czy seria Gears of War, powstała w kooperacji z Epic Games.
Gorky 17, znana na Zachodzie jako Odium, to połączenie turowej gry taktycznej i erpega. Tytuł przenosi nas do 2008 roku (gra powstała w 1999) do Polski, w której znajduje się tajne laboratorium. W laboratorium, które okazało się podobne do rosyjskiego kompleksu Gorky 17, prowadzono prace nad modyfikacjami genetycznymi i stworzeniem superżołnierza.
Pierwszy oddział, który miał sprawdzić, co dzieje się w laboratorium przepadł bez wieści, a na ulicach pobliskiego miasta pojawiają się przedziwne stworzenia. Zostaje zatem wysłana kolejna – kierowana przez gracza - grupa, której zadaniem jest infiltracja kompleksu, odnalezienie zaginionych i wyjaśnienie zagadki.
Assassin's Creed: Brotherhood
W tym przypadku polski wątek był dostępny dla użytkowników PlayStation 3 w postaci DLC o nazwie Copernicus Conspiracy. Polski astronom, nauczający tłum astronomii jest w nim człowiekiem niewygodnym dla Kościoła i ma zostać zlikwidowany, w czym – kierując poczynaniami Ezio – musimy przeszkodzić.
Co istotne, choć historia przedstawiona w grze ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, to odnosi się do prawdziwych wydarzeń. Kopernik rzeczywiście był w tamtym czasie w Rzymie, a przedstawione w grze zaćmienie Księżyca rzeczywiście miało miejsce, skłaniając astronoma do rozważań nad naturą tego zjawiska.
The Copernicus Conspiracy - Mission 1
Mass Effect
O serii Mass Effect warto wspomnieć z co najmniej dwóch powodów. O pierwszym wspomniał nasz czytelnik, Irrumator, wskazując na Mass Effect 2 i wywiad Khalisah al-Jilani z główną postacią gry, Komandorem Shepardem. Shephard wspomina wówczas o poświęconych statkach Przymierza – jeden z nich nosił nazwę Warszawa.
Drugim, mniej oczywistym polskim wątkiem jest postać Mirandy Lawson. Co wspólnego ma to dzieło inżynierii genetycznej z Polską? Okazuje się, że twarzy dla postaci z gry użyczyła aktorka Yvonne Strahovski, urodzona jako Yvonne Strzechowski w rodzinie polskich emigrantów w Australii. Yvonne zobaczymy – poza grą – m.in. w filmie „Elita zabójców” i takich serialach jak „Dexter” czy „Chuck”.
Yvonne Strahovski as The Perfect Woman in Mass Effect 2
Close Combat
Seria Close Combat zapoczątkowała odrębny gatunek w grach strategicznych, znany jako Real Time Tactics i odróżniający się od typowych RTS-ów głębią zagadnień taktycznych przy jednoczesnej rezygnacji z takich kwestii, jak rozbudowa bazy czy pozyskiwanie surowców.
Druga część Close Combat, A Bridge Too Far, rozgrywa się podczas operacji Market Garden, w której wzięła udział m.in. polska 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa, dowodzona przez generała Stanisława Sosabowskiego. Zostało to uwzględnione w grze, gdzie gracz może dowodzić również polskimi pododdziałami.
Gry z serii Close Combat okazały się również wdzięcznym tematem dla moderów. Na podstawie remake’u trzeciej części gry, Close Combat: Cross of Iron, powstał całkiem niezły mod Poland ’39, pozwalający wziąć udział w kampanii wrześniowej i mod Commonwealth Summer, uwzględniający polskie jednostki, walczące podczas drugiej wojny światowej na froncie zachodnim.
Total War
Piąta część strategicznej serii Total War mogła przypaść Polakom do gustu. I nie chodzi o samą rozgrywkę, co o fakt, że jak przypomniał pod pierwszym artykułem nasz czytelnik cinekpol, jedną spośród dwunastu grywalnych nacji jest Rzeczpospolita Obojga Narodów. A ponieważ gra toczy się w XVIII wieku i stara się oddać realia epoki, polska kampania, przynajmniej na początku, nie należy do łatwych.
I choć historyczni puryści mogliby ponarzekać na wciśnięcie husarii w czasy, gdy w rzeczywistości była już tylko tzw. „wojskiem pogrzebowym”, bez znaczenia militarnego, to twórcy gry – sądząc po wywiadach sprzed kilku lat – darzyli nasz kraj wyraźną sympatią.
Warta uwagi jest również kolejna części serii Total War. W Napoleon: Total War nie tylko, zgodnie z faktami, występują polskie jednostki, ale wśród możliwych do zwerbowania dowódców pojawia się książę Poniatowski.
Szarża Husarii. Empire Total War
Grand Theft Auto
W Grand Theft Auto: San Andreas „polska” postać nie jest powodem do dumy. Edward „Eddie” Pulaski to skorumpowany glina – antypatyczny typ i rasista, który w grze ginie z ręki głównego bohatera, Carla Johnsona. Eddi może zginąć na dwa sposoby – w wypadku samochodowym, albo zastrzelony przez Carla.
Nazwisko Eddiego nawiązuje do miejscowości Pulaski – miejsca, gdzie po wojnie secesyjnej narodził się Ku Klux Klan. Nazwa miasteczka została nadana na cześć Polaka, bohatera konfederacji barskiej Kazimierza Pułaskiego, który po przegranych walkach z Rosjanami wyemigrował do Ameryki, gdzie wsławił się w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Polski wątek znajdziemy również w GTA IV, gdzie od napotkanej na ulicy Liberty Vity pani możemy usłyszeć (uwaga, wulgaryzmy!):
Polka w GTA IV (WSZYSTKIE jej teksty).
Sequence
Sporo kontrowersji wzbudziła przed dwoma laty gra Sequence, w dość przykry sposób nawiązująca do Polaków. Ta dość niszowa, niezależna produkcja to gra RPG, w którym składnikiem jednej z receptur jest zmywacz do paznokci. Czyli polish remover. Twórca gry uznał za zabawną grę słów i w opisie przedmiotu umieścił jedno słowo: Hitler.
Autor gry, Jason Wishnov, poczuł się w obowiązku odnieść do licznych maili, jakie otrzymał od oburzonych graczy i wyjaśnił, że chodziło mu jedynie o grę słów, a nie o obrażanie kogokolwiek czy uznanie Hitlera za zabawną postać. Jak sam stwierdził, jest Żydem o polskich korzeniach, a jego przodkowie walczyli w czasie II wojny światowej. Mimo tego nie uważa za stosowne usunięcia swojego „żartu” z gry.
Gdyby świat był ograniczany przez skargi innych, byłby ciemniejszym, bardziej jałowym miejscem. (…) Przepraszam tych, którzy poczuli się urażeni, ale nie będę się cenzurował w obawie przed ich reakcjami.
Co sądzicie o żarcie Jasona? Moim zdaniem – mimo wszystkich zastrzeżeń autora – jest co najmniej niestosowny. Choć przyznam, że na myśl przychodzą mi znacznie mniej wyważone słowa...
Sequence Launch Trailer
Rainbow Six
Niedawna śmierć Toma Clancy’ego stała się okazją do przypomnienia gier, stworzonych na podstawie jego twórczości (artykuł„Najciekawsze gry inspirowane twórczością Toma Clancy’ego”). Wśród nich nie mogło zabraknąć serii Rainbow Six, w której pojawia się polski akcent, o którym wspomniał czytelnik rolloverbeethoven. Jest nim jedna z operatorek Rainbow, Kazimiera Rakuzanka.
Kazimiera ma za sobą wzorcową, opozycyjną kartę z lat PRL-u – pobicie przez milicję i działalność w Solidarności. Po 1989 roku wstępuje w szeregi policji, a w 1993 roku zostaje operatorem GROM-u, z którym bierze udział w misji na Haiti.
W 1998 roku Kazimiera jest już dowódcą pododdziału GROM-u i współpracuje z zachodnimi jednostkami specjalnymi. Cytując jej dossier z Rainbow Six:
She is called "Kazi" by friends and family, and "Kamikazi" by her colleagues, although never to her face.
Rainbow Six 3: Raven Shield - Mission 1 Operation Stolen Flame Solo (Part 2/2)
Hitman: Rozgrzeszenie
Zabawny, polski wątek znajdziemy w grze Hitman: Rozgrzeszenie. W gruncie rzeczy jest to pomysłowy Easter Egg, który możemy dostrzec w misji Terminus.
Przemieszczając się po korytarzach hotelu Terminus możemy bowiem trafić na pracujących tam elektryków. Jak przystało na porządnych pracowników, każdy z nich ma plakietkę z nazwiskiem, nawiązującym do znanych postaci związanych z elektrycznością.
Jeden z nich to Faraday, co nawiązuje do Michaela Faradaya, angielskiego fizyka i chemika, odkrywcy zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Drugi nazywa się Franklin, co odnosi się do Benjamina Franklina, który był nie tylko amerykańskim politykiem i filozofem, ale również naukowcem i eksperymentatorem, mającym na koncie m.in. wynalezienie piorunochronu. Trzeci z elektryków ma plakietę z nazwiskiem Walesa.