Polski robot zadziwia świat. To elastyczna, zasilana światłem mikromaszyna

Polski robot zadziwia świat. To elastyczna, zasilana światłem mikromaszyna
Łukasz Michalik

21.08.2016 19:56, aktual.: 10.03.2022 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polski robot przypomina gąsienicę. Nie ma żadnych sztywnych części, a do sterowania i zasilania wykorzystuje światło.

Robot jak gąsienica

Natura stanowi dla inżynierów niewyczerpane źródło inspiracji. Problem polega na tym, że to, co w przyrodzie pospolite i oczywiste, bywa bardzo trudne do odtworzenia. Gdy już się to uda, rezultaty mogą być imponujące.

Dobrym przykładem jest osiągnięcie polskich inżynierów z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którym udało się zbudować zadziwiającą maszynę. Skonstruowany przez nich robot przypomina wyglądem niewielką gąsienicę. Ma podłużny kształt i ciało składające się z kilku segmentów. Prezentuje się niepozornie, jednak jego możliwości zadziwiły świat.

Polski robot
Polski robot

Polski robot bez sztywnych części

Projektowanie robotów z miękkich elastomerów wymaga całkowitej zmiany sposobu myślenia o mechanice, zasilaniu i sterowaniu. Przyglądamy się rozwiązaniom, które powstały w toku ewolucji i próbujemy je, na razie dość nieudolnie, naśladować w laboratorium.

Robot nie ma żadnych sztywnych elementów. Nie ma również żadnych stawów czy przegubów. Mimo tego jest w stanie w kontrolowany sposób wyginać się, a także poruszać w żądanym kierunku, przeciskać przez różne szczeliny, przemieszczać po nierównościach, a także przesuwać ciężar nawet sześciokrotnie przekraczający wagę robota.

Maszyna z ciekłokrystalicznego elastomeru

Sekretem jego możliwości jest materiał, z którego został zbudowany. Konstruktorzy robota wykorzystali bowiem jeden z tzw. inteligentnych materiałów, czyli ciekłokrystaliczny elastomer (LCP). Jego wyjątkową cechą jest fakt, że po oświetleniu wiązką lasera może w odwracalny sposób zmienić kształt. Zmieniając go w odpowiednich miejscach można sprawić, że urządzenie porusza się jak gąsienica, skręca czy popycha przed sobą różne przedmioty, w tym nawet sześciokrotnie cięższe od siebie.

Caterpillar Robot Powered By Light (STEAM Register)

W rezultacie powstała maszyna pozbawiona mechanicznych części, którą można sterować zdalnie za pomocą wiązki lasera, będącej jednocześnie źródłem zasilania. Twórcy tego sprzętu mają nadzieję, że po dopracowaniu uda się – korzystając z przetestowanego rozwiązania – zbudować nie tylko pełzające maszyny, ale również roboty pływające nad i pod powierzchnią wody.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także