Pompa ciepła czy kocioł gazowy? Co wybierają Polacy

Rok 2022 był zdecydowanie korzystny dla branży pomp ciepła. Polacy chętnie sięgali po tego rodzaju rozwiązania podczas modernizacji systemów grzewczych w swoich domach. Raport SPiUG pokazuje, jak wyglądała sprzedaż pomp ciepła w porównaniu do kotłów gazowych.

Pompa ciepła w trakcie montażu. Czyste ogrzewanie
Pompa ciepła w trakcie montażu. Czyste ogrzewanie
Źródło zdjęć: © Getty Images | welcomia

15.05.2023 | aktual.: 15.05.2023 08:39

Pompy ciepła, jako ekologiczne źródło ogrzewania, cieszą się w Polsce dużą popularnością. W 2022 r. sprzedaż tego rodzaju urządzeń w Polsce mocno wzrosła, co może korzystnie wpłynąć na stopień zanieczyszczenia atmosfery. Mimo to pompy ciepła wciąż stanowią niszę. Według statystyk pochodzących z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków pomp ciepła w Polsce jest nieco ponad 318 tys., co stanowi 2,29 proc. wszystkich zainstalowanych źródeł ogrzewania.

Najpopularniejszymi źródłami ciepła są bezsprzecznie kotły na paliwo stałe. Stanowią one 33,19 proc. Kotłów gazowych w Polsce mamy ponad 3,3 mln, co przekłada się na 23,79 proc. wszystkich zainstalowanych źródeł ciepła. Dane sprzedaży za 2022 r. wskazują jednak, że w najbliższej przyszłości proporcje źródeł ciepła w naszym kraju

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Raport Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych porównuje sprzedaż urządzeń grzewczych w 2021 r. do tej z 2022 r. Z prezentowanych danych widać wyraźnie, że Polacy odchodzą zarówno od kotłów na paliwa stałe, jak i kotłów gazowych. Zamiast tego wybierają przede wszystkim pompy ciepła.

Sprzedaż urządzeń grzewczych w Polsce w 2021 i 2022 r.
Sprzedaż urządzeń grzewczych w Polsce w 2021 i 2022 r.© SPiUG

Wzrost zainteresowania pompami ciepła doprowadził do tego, że w 2022 r. stanowiły one blisko 35 proc. wszystkich sprzedanych urządzeń grzewczych. Jest to duży wzrost względem niecałych 16 proc., które stanowiły przed rokiem.

Struktura urządzeń grzewczych w Polsce
Struktura urządzeń grzewczych w Polsce

Jeśli chodzi o wybierane przez Polaków pompy ciepła, tu zdecydowanie największą popularnością cieszą się pompy powietrze/woda, wykorzystywane do ogrzewania budynków. W porównaniu do roku 2021 w roku 2022 sprzedało się ich o ponad 100 tys. więcej.

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce
Sprzedaż pomp ciepła w Polsce© SPiUG

Autorzy raportu dopatrują się przyczyn an temat obecnej sytuacji na rynku grzewczym w trwającej na terenie Ukrainy wojnie. Jak możemy przeczytać w dokumencie, w skali roku spadki sprzedaży kotłów stojących wynosiły 21 proc. a kotłów wiszących 30 proc., choć początek roku był dla branży korzystny.

"Histeria antygazowa osiągnęła swoje apogeum zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie i rozpoczęciem nakładania sankcji na surowce sprowadzane z Rosji. Pochodną tego stanu rzeczy, było ogłoszenie naprędce pakietu RePowerEU który posłużył jako pretekst do rozpowszechniania fake newsów na temat zakazu kotłów gazowych w UE w ogóle, co co jakiś czas jest powielane do dzisiaj" - piszą autorzy raportu.

Kompletny raport "Rynek urządzeń grzewczych w Polsce w 2022 r." dostępny jest na stronie internetowej SPiUG.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.