Projekt ustawy o DVB-T

Projekt ustawy o DVB-T16.01.2010 09:30
Projekt ustawy o DVB-T
Szymon Adamus

Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Infrastruktury możecie zapoznać się z projektem ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce. 39-stronicowy dokument jest dostępny w formacie .pdf.

Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Infrastruktury możecie zapoznać się z projektem ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce. 39-stronicowy dokument jest dostępny w formacie .pdf.

Celem ustawy jest stworzenie formalno - prawnych podstaw, które umożliwia wyłączenie analogowej telewizji naziemnej do dnia 31 lipca 2013 r. i wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej - czytamy w dokumencie. Jak wskazano w Planie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce, dokumentu opracowanego w ramach prac Międzyresortowego Zespołu do Spraw Telewizji i Radiofonii Cyfrowej w Polsce, powołanego na mocy Zarządzenia nr 3 Prezesa Rady Ministrów z dn. 2 stycznia 2006 r.4, proces transformacji analogowo-cyfrowej (tzw. switchover) jest jednak procesem wieloletnim, a jego długość zalety od wielu czynników. Zadaniem rządu jest – uwzględniając te czynniki – określenie ostatecznego terminu wyłączenia nadawania analogowego (tzw. switch-off). Wprowadzenie telewizji cyfrowej jest przedsięwzięciem w skali globalnej i procesem nieuchronnym. Polska nie może pozostawać w tyle za innymi państwami, które już rozpoczęły proces cyfryzacji, a niektóre zakończyły.

Ustawa określa:

  • termin wyłączenia sygnału analogowego - większość państw członkowskich UE dokona wyłączenia analogowegow 2012 r. Ostateczny termin wyłączenia nadawania analogowego w Polsce to 31 lipca 2013 r.
  • tryb wyboru operatora cyfrowej sieci nadawczej,
  • obowiązki operatora multipleksu,
  • obowiązki nadawców programów telewizyjnych.

W rozdziale trzecim projektu czytamy też o kampanii informacyjnej o DVB-T. Przepisy nakładają na wszystkich nadawców programów telewizyjnych obowiązek publikowania, przez określony czas na własny koszt, informacji o procesie cyfryzacji telewizji i wynikających z niej implikacji dla odbiorców. Plan mówi o informowaniu nas o cyfryzacji w godzinach od 6:00 do 23.00. Z informacji Polacy mają dowiedzieć się o terminie wyłączenia nadajników analogowych, sposobu dostosowania swoich odbiorników do DVB-T, podania numeru telefonu/adresu www z pomocą konsumencką i określenia urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji radiofonicznych i telewizyjnych lub zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym odbiornika telewizji cyfrowej.

W dokumencie czytamy też co nieco o telewizorach sprzedawanych po 1 stycznia 2010 roku. Przypomina on podstawowe parametry zgodności z DVB-T:

  • standard emisji DVB-T,
  • dla sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC),
  • dla sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II albo AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Źródło: satkurierbip.mi.govcyfryzacja

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)