Przez serwisy społecznościowe jesteśmy nieszczęśliwi i nie ufamy ludziom

I znów wychodzi na to, że zamiast siedzieć na Facebooku lepiej iść ze znajomymi na piwo. Dla zdrowia psychicznego.

Przez serwisy społecznościowe jesteśmy nieszczęśliwi i nie ufamy ludziom
Źródło zdjęć: © Fot. Flickr/mkhmarketing/Lic. CC by
Marta Wawrzyn

Psychologowie przeprowadzili już trochę badań na temat negatywnego wpływu serwisów społecznościowych na ich użytkowników, ale jeszcze nigdy nie na taką skalę. MIT Technology Review opisuje wyniki ankiety, którą zrobili Fabio Sabatini z uniwersytetu w Rzymie i Francesco Sarracino ze STATEC w Luksemburgu. Panowie przepytali 50 tysięcy Włochów o ich nastrój, satysfakcję z życia oraz o to, ile czasu spędzają, korzystając z social mediów i jak często spotykają się ze znajomymi.

Lepiej iść na piwo niż siedzieć na Facebooku

Najważniejszy wniosek jest taki, że serwisy społecznościowe mają na nas negatywny wpływ, i to znaczący. Oczywiście, część użytkowników dzięki Facebookowi ma kontakt z osobami, z którymi inaczej by nie miała kontaktu. Z rodziną, która mieszka na drugim końcu świata, przyjaciółmi z dzieciństwa itp. Ale większość z nas po prostu traci czas.

Badacze zadawali Włochom pytanie "Jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego życia w skali od 0 do 10?". Okazało się, że najbardziej zadowoleni z życia są ci, którzy regularnie wychodzą z domu, by spotkać się ze znajomymi. Oni też mają większe zaufanie do ludzi.

To są szczęśliwi ludzie
To są szczęśliwi ludzie© Fot. Flickr/sidewalk flying/Lic. CC by

Co z nami robią serwisy społecznościowe?

Ci z nas, którzy więcej czasu spędzają na Fejsie, niż na spotkaniach ze znajomymi, są bardziej nieszczęśliwi w życiu i nieufni. Włoscy naukowcy podkreślają, że nie chodzi tylko o sam fakt, że siedzimy przed ekranem zamiast prowadzić prawdziwą rozmowę. Chodzi też o to, że serwisy społecznościowe są pełne dyskryminacji i nienawiści. To nie pozostaje bez wpływu na ich użytkowników.

Trudno te badania zignorować, bo ich skala rzeczywiście robi wrażenie. Przepytano 50 tysięcy osób, dobierając ich tak, aby reprezentowali wszelkie możliwe grupy. Wyniki są jednoznaczne: im bardziej porzucamy prawdziwe kontakty społeczne na rzecz serwisów społecznościowych, tym bardziej nieszczęśliwi jesteśmy. Zwłaszcza jeśli – co udowodniły kontrowersyjne testy psychologiczne Facebooka – nasi internetowi znajomi też nie tryskają radością.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.