Przyspiesz działanie PhotoShopa

Przyspiesz działanie PhotoShopa

photoshop
photoshop
Paweł Cebula
06.11.2009 16:00

Jednym z najbardziej zaawansowanych programów pozwalających na edycję grafiki rastrowej jest oczywiście PhotoShop. W przypadku bardziej złożonych zadań można szybko odczuć skutki sporego zapotrzebowania na zasoby sprzętowe, które objawia się spowolnieniem pracy programu. Możliwe jest jednak sprawienie, że PhotoShop będzie działał nieco szybciej niż normalnie.

Jednym z najbardziej zaawansowanych programów pozwalających na edycję grafiki rastrowej jest oczywiście PhotoShop. W przypadku bardziej złożonych zadań można szybko odczuć skutki sporego zapotrzebowania na zasoby sprzętowe, które objawia się spowolnieniem pracy programu. Możliwe jest jednak sprawienie, że PhotoShop będzie działał nieco szybciej niż normalnie.

Przede wszystkim - jeżeli mamy komputer o przeciętnej mocy, a nie potrzebujemy zaawansowanych opcji pozwalających na niestandardową edycję grafiki, to powinniśmy zainteresować się mniejszymi (niejednokrotnie tańszymi lub darmowymi) alternatywnymi aplikacjami. Nie ma sensu korzystać z tak zaawansowanego narzędzia, w sytuacji, gdy wykorzystujemy wyłącznie ułamek jego możliwości.

Opiszę tutaj kilka prostych wskazówek, które mogą przyczynić się do zwiększenia szybkości działania PhotoShopa.

  • Memory Usagephoto position=\inside\96577/photoDostęp do tych ustawień uzyskujemy wchodząc w Edit - Preferences albo korzystając ze skrótu klawiszowego Ctrl + K. Następnie w lewej stronie okna wybieramy z listy *\Performance*.Tak naprawdę PhotoShop jest w stanie zużyć każdą ilość pamięci RAM, jaką tylko dysponuje nasz komputer. Memory Usage pozwala na ustalenie, jaka część dostępnej pamięci podręcznej zostanie przeznaczona dla PhotoShopa. Jaką wartość należy ustawić? Wszystko zależy od tego, ile GB RAM-u posiadamy. Nie możemy całości przeznaczyć tylko dla programu do obróbki zdjęć - w końcu system i pozostałe aplikacje też mają swoje wymagania.Jeżeli posiadasz tylko do 2 GB pamięci RAM, to przy użyciu suwaka powinieneś ustawić wartość z przedziału 55 - 65%. W sytuacji, gdy posiadasz od 2 do 4 GB tej pamięci, możesz zmienić wartość od 70 do 75%. Zdecydowanie nie warto przesadzać z przydzieleniem zbyt dużej części zasobów, bo może to skutkować problemami ze stabilnością działania systemu, jak i samego programu.
  • Scratch Disksphoto position=\inside\96578/photoAdobe udostępniło tę opcję z myślą o jeszcze większym przyspieszeniu działania PhotoShopa. Jej zadaniem jest wykorzystanie wolnej przestrzeni dyskowej na chwilowe ulokowanie danych, jakie są wytwarzane w trakcie pracy. Można więc powiedzieć, że to coś w rodzaju wirtualnego RAM-u.Po zakończeniu danego procesu pamięć jest ponownie zwalniana. Jeżeli posiadasz większą ilość partycji z wolnym miejscem, to zaznacz je jako aktywne. Z całą pewnością przyczyni się to, do przyspieszenia działania PhotoShopa.
  • History & Cachephoto position=\inside\96579/photoWiększość aplikacji tego typu pozwala na cofnięcie ostatnio wykonanych akcji. Nie inaczej jest w tym wypadku. PhotoShop pozwala na zapamiętanie historii ostatnich 20 stanów, w jakich znajdował się nasz dokument. Jeżeli nie dysponujesz najszybszym komputerem, to powinieneś zmienić wartość \History States\ do np. 10.Wartość cache levels powinniśmy zwiększyć, gdy pracujemy z dużymi plikami, które mają małą liczbę warstw. W odwrotnej sytuacji wartość zmniejszamy. Zmiany wprowadzone zostaną po ponownym uruchomieniu PhotoShopa.

[*]Wyczyść swój schowek

purge
purge

W trakcie normalnej pracy dość często korzystamy z możliwości schowka (clipboard), który podobnie jak inne elementy pochłania spore ilości pamięci RAM. W sytuacji, gdy przeniesiemy do schowka np. spory obrazek, odbije się to na tym, jak funkcjonować będzie PhostoShop. Warto więc pamiętać, o tym, aby regularnie opróżniać schowek - wchodząc w Edit -> Purge i wybierając odpowiednią pozycję.

[*]Zamknij zbędne oprogramowanie

Zasada jest podobna do tej, która ma przyczynić się do dłuższego czasu pracy naszego laptopa na baterii. W przypadku PhotoShopa chodzi jednak cały czas o to samo - o pamięć RAM. Każdy zbędny program, który pracuje w tle pochłania przydatne zasoby - jeżeli nie potrzebujemy w danym momencie komunikatora, przeglądarki, odtwarzacza audio - wyłączmy je.

Szybko przekonasz się, jak dużą część zasobów pochłaniają programy wykorzystywane w trakcie Twojej codziennej pracy. Takie ?wyczyszczenie? Twojej przestrzeni roboczej może również przyczynić się też do zwiększenia efektywności pracy.

[*]Defragmentacja dysków

fot. freewaregenius.com
fot. freewaregenius.com

Defragmentacja zdecydowanie nie zaszkodzi, a istnieje spore prawdopodobieństwo, że może pomóc większości użytkowników PhotoShopa w systemie Windows. Możesz korzystać zarówno ze standardowych narzędzi, jak i innych programów takich jak Auslogics, Wincontig, czy DefragMentor.

[/list]

Wszystkie powyższe kroki można wykonać przy niewielkim nakładzie pracy i czasu. W niektórych wypadkach konieczne może okazać się dołożenie dodatkowej pamięci RAM albo większego i szybszego dysku twardego.

Źródło: MakeUseOf

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)