Rosja udostępnia film dokumentalny o największej w historii eksplozji jądrowej

Agencja nuklearna ROSATOM po raz pierwszy udostępniła archiwalny 40-minutowy film dokumentalny o eksplozji wodorowej Car-bomby. Widok jej wybuchu mrozi krew w żyłach.

Wybuch Car-bomby.
Wybuch Car-bomby.
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Mateusz Czerniak

26.08.2020 15:23

Car-bombę zdetonowano 30 października 1961 r. u wybrzeży wyspy Severny w pobliżu Oceanu Arktycznego. Była to 50 megatonowa bomba wodorowa, co jest równowartością mocy 50 milionów ton dynamitu. Car-bomba była też 33333 razy potężniejsza od bomby zrzuconej na japońską Hiroszimę.

Jej moc znacznie przekraczała też destrukcyjność najpotężniejszej bomby wodorowej, jaką Stany Zjednoczone kiedykolwiek użyły – w przypadku USA była to bomba o mocy 15 megaton, a jej eksplozja miała miejsce w 1954 roku.

Car-bomba zdetonowana została 4 kilometry nad ziemią, a eksplozja całkowicie zniszczyła wszystko w promieniu 35 kilometrów. Podmuch, który wywołała eksplozja, sięgnął jeszcze dalej – zniszczone zostały wszystkie budynki w wojskowym miasteczku Severny oddalonym o 55 km, a okna pękły w promieniu nawet 900 km.

Archiwalne wideo

Kilka dni temu Rosjanie podzielili się ze światem archiwalnym materiałem filmowym na temat tej historycznej eksplozji. Data tej "premiery" zbiega się w czasie z 75. rocznicą powstania rosyjskiego przemysłu jądrowego. O ile styl samego filmu to klasyczna radziecka "propagandówka" to uwieczniony na nim wybuch robi ogromne wrażenie, a sam materiał zdradza więcej szczegółów na temat opracji jej zrzucenia. Wideo jest dostępne z angielskimi napisami.

Испытание чистой водородной бомбы мощностью 50 млн тонн

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.