Rosjanie skonstruowali broń palną, która sprawdzi się pod wodą. Jest niebezpieczna!

Walka pod wodą, gdzie mogłaby wystąpić konieczność użycia broni palnej, to rzadkość. Dotychczas w starciach dystansowych były stosowane harpuny lub rakiety podwodne w przypadku okrętów. Rosja postanowiła dać żołnierzom nową broń, która będzie skuteczna nad wodą, jak i pod.

Rosjanie skonstruowali broń palną, która sprawdzi się pod wodą. Jest niebezpieczna!
Źródło zdjęć: © © Rostec
Marcin Watemborski

06.07.2021 14:21

Za konstrukcję podwodnych karabinów szturmowych ADS odpowiada rosyjska firma Rostec. Jest to broń wysoce precyzyjna, która ma sprawdzić się w różnych warunkach. W magazynku (takim samym jak w AK-47) znalazło się 30 naboi w rozmiarze 5,45 x 39 mm.

Firma wypuściła również serię pocisków specjalnie opracowanych do walki pod wodą. Oprócz tego, karabiny są wyposażone w podlufowy wyrzutnik granatów o rozmiarze 40 mm. Zasięg dokładnego celowania ADS na głębokości 5 m wynosi do 25 metrów, natomiast na głębokości 20 metrów jest to 18 m.

Obraz
© © Rostec

ADS ma zastąpić wyposażenie Specnazu z lat 70. Wówczas były to karabinki APS, które pozwalały na wystrzelenie małego harpuna na odległość ok. 30 metrów pod wodą lub 100 metrów nad wodą. Ta broń nie była zbyt precyzyjna ze względu na brak gwintowania lufy oraz małą moc.

W historii zbrojnej Federacji Rosyjskiej, a zwłaszcza podczas trwania zimnej wojny, odnotowano przykłady wykorzystywania zwierząt podczas walk podwodnych. Rosjanie, jak i Amerykanie, tresowali nie tylko lwy morskie czy delfiny, ale również belugi. Odnośnie tych ostatnich, wiadomo, że takowe przechodziły szkolenie jeszcze w 2019 roku, by służyć rosyjskiej armii. Amerykanie natomiast korzystali z wytresowanych delfinów do obrony wybrzeży Wietnamy podczas wojny.

Obraz
© © Rostec

Więcej o specyfikacji i historii ADS przeczytacie na WP Tech.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.