Samiec + samiec = potomstwo

Czy dwóch przedstawicieli tej samej płci może mieć potomstwo? Jak się okazuje - jest to możliwe. Urodziły się myszki, których materiał genetyczny pochodzi wyłącznie od dwóch ojców. Jak dotąd dzieci wyłącznie dwóch samców pozostawały czystym science fiction.

Myszy
Myszy
Henryk Tur

Czy dwóch przedstawicieli tej samej płci może mieć potomstwo? Jak się okazuje - jest to możliwe. Urodziły się myszki, których materiał genetyczny pochodzi wyłącznie od dwóch ojców. Jak dotąd dzieci wyłącznie dwóch samców pozostawały czystym science fiction.

Co prawda w 2003 r. przyszła na świat pierwsza samica poczęta bez udziału plemnika, jednak to nie to samo. Teraz naukowcy kierowani przez dra Richarda R. Berhringera z M.D. Anderson Cancer Center w Houston (Teksas) stworzyli dziecko dwóch samców, stosując skomplikowane manipulacje z komórkami macierzystymi.

Dzięki temu uzyskali samice, które produkowały jajeczka z jednym chromosomem X pochodzącym od samca (będącym tu odpowiednikiem matki). Normalnie, każda komórka jajowa zawiera matczyny chromosom X.

Chromosom X i Y
Chromosom X i Y

Zmodyfikowane samice skrzyżowano następnie ze zwykłymi samcami. W rezultacie na świat przyszło potomstwo - męskie i żeńskie - mające wyłącznie materiał genetyczny dwóch samców. Synowie mieli w komórkach normalny dla płci męskiej zestaw chromosomów XY, a córki - normalny dla płci żeńskiej zestaw XX, przy czym każdy z chromosomów pochodził od innego samca.

Potomstwo rozwijało się prawidłowo. Osiągnięcie może pomóc w ulepszaniu ras zwierząt hodowlanych. Stwarza też perspektywę posiadania własnych, pod względem genetycznym, dzieci przez pary tej samej płci.

Ta najnowsza praca naukowców rodzi nadzieję, że w przyszłości będzie możliwe uzyskiwanie ludzkiego potomstwa zarówno dwóch ojców, jak i dwóch matek. Hmmm... Świat się zmienia, proszę państwa.

Źródło: biolreprod.org

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.