Samsung szykuje konkurencję dla E‑Ink?

Konkurencyjna technologia została opracowana i opatentowana przez holenderską firmę Liquavista. Jakiś czas temu została ona przejęta przez Samsunga, który właśnie ogłosił, że pierwsze urządzenia wyposażone w nowe wyświetlacze pojawią się na rynku w 2013 roku.

9,7-calowy EWD Samsunga (fot. cdn.pocketnow.com)
9,7-calowy EWD Samsunga (fot. cdn.pocketnow.com)
Marcin Honkisz

Konkurencyjna technologia została opracowana i opatentowana przez holenderską firmę Liquavista. Jakiś czas temu została ona przejęta przez Samsunga, który właśnie ogłosił, że pierwsze urządzenia wyposażone w nowe wyświetlacze pojawią się na rynku w 2013 roku.

Papier elektroniczny jeszcze na dobre nie zagościł na naszym rynku, a już pojawiają się rozwiązania alternatywne. I bardzo dobrze, bo może w końcu atrament elektroniczny stanie się dostępny dla przeciętnego użytkownika…

Czy nowe rozwiązanie Samsunga może czymś zaskoczyć i stać się poważnym zagrożeniem dla E-Ink? Jak zapewnia producent – oczywiście, że tak. A co konkretnie Samsung może mieć na myśli?

Na sukces zapracować ma przede wszystkim zastosowana technologia – electrowetting. Tłumacząc na polski, otrzymuje się trochę dziwne słowo – elektrozwilżanie. Ale właśnie do tego sprowadza się zasada działania tego rozwiązania.

Mówiąc najprościej – obraz na wyświetlaczu uzyskuje się dzięki drobinkom różnokolorowego oleju, wprawianym w ruch za pomocą impulsów elektrycznych. To rozwiązanie ma szereg plusów. Ekran jest jeszcze bardziej energooszczędny, a kontrast obrazu jest na zdecydowanie lepszym poziomie niż obecnych E-Inków. Dodatkową zaletą jest szybkość odświeżania na poziomie LCD.

Producent zapewnia, że ekran EWD (ElectroWetting Display) będzie łączył w sobie zalety E-Ink oraz LCD. Czy okaże się to prawdą? Niestety trzeba będzie zaczekać jeszcze ponad rok, choć na załączonym zdjęciu widać, że Samsung już chwali się pierwszym 9,7-calowym ekranem.

Źródło: tweakers.net

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.