Ściana z turbin wiatrowych. To szansa na wytwarzanie własnej energii elektrycznej

Serwis Inceptive Mind donosi o pomyśle nowojorskiego projektanta i przedsiębiorcy Joe Douceta, który łączy "sztukę i technologię w nowatorskie rozwiązanie, które ma na celu zasilenie naszych domów" w energię. Jest nim specjalna ściana składająca się z turbin wiatrowych.

Ściana z turbin wiatrowych
Ściana z turbin wiatrowych
Źródło zdjęć: © YouTube.com | Joe Doucet
Karolina Modzelewska

Ścianę wyposażono w szereg obrotowych elementów, które poruszając się, napędzają minigenerator wytwarzający energię elektryczną. Jak zapewnia twórca, łopatki wirnika turbin mogą mieć różne kształty, co pozwala na stworzenie unikalnych instalacji artystycznych, które jednocześnie mogą pełnić funkcję przydomowej "elektrowni".

Ściana z turbin wiatrowych

Prezentowany projekt ściany składa się z 25 gotowych turbin wiatrowych z kwadratowymi łopatkami, przymocowanymi do 25 pionowych prętów. Ściana ma 2,4 metra wysokości i 7,6 metra wysokości, ale wymiary nie mają charakteru stałego. Są dostosowywane do indywidualnych zamówień i potrzeb użytkowników. Przykładowe projekty można zobaczyć na oficjalnej stronie Douceta.

Według twórcy ściana z turbin wiatrowych jest w stanie wytwarzać ponad 10 tys. kilowatogodzin (kWh) energii rocznie, co wystarczy do zasilenia w energię elektryczną przeciętnego domu. Uwzględniając ceny prądu, które mają obowiązywać w nadchodzącym roku w ramach jednej z częściej wybieranych taryf dla gospodarstw domowych (G11), można łatwo policzyć, ile dzięki takiej instalacji bylibyśmy w stanie zaoszczędzić.

Serwis Zaradny Finansowo podaje, że od stycznia do kwietnia 2022 roku ceny prądu brutto, uwzględniające 5% VAT, wyniosą (w zależności od wybranego operatora i zakładając korzystanie z usług tego samego sprzedawcy i operatora) od 0,59 zł/kWh do 0,70 zł/kWh. Przyjmując, że ściana z turbin wiatrowych w skali roku wytworzy 10 tys. kilowatogodzin, można mówić o oszczędnościach rzędu 5,9-7 tys. złotych.

Zanim jednak projekt trafi do sprzedaży, minie trochę czasu. Na razie projektant prowadzi rozmowy z potencjalnymi producentami, którzy mogliby pomóc w masowym wytwarzaniu ścian i ich szybszym wdrożeniu na rynek.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.