Ściana z turbin wiatrowych. To szansa na wytwarzanie własnej energii elektrycznej

Ściana z turbin wiatrowych. To szansa na wytwarzanie własnej energii elektrycznej

Ściana z turbin wiatrowych
Ściana z turbin wiatrowych
Źródło zdjęć: © YouTube.com | Joe Doucet
Karolina Modzelewska
27.12.2021 18:43

Serwis Inceptive Mind donosi o pomyśle nowojorskiego projektanta i przedsiębiorcy Joe Douceta, który łączy "sztukę i technologię w nowatorskie rozwiązanie, które ma na celu zasilenie naszych domów" w energię. Jest nim specjalna ściana składająca się z turbin wiatrowych.

Ścianę wyposażono w szereg obrotowych elementów, które poruszając się, napędzają minigenerator wytwarzający energię elektryczną. Jak zapewnia twórca, łopatki wirnika turbin mogą mieć różne kształty, co pozwala na stworzenie unikalnych instalacji artystycznych, które jednocześnie mogą pełnić funkcję przydomowej "elektrowni".

Ściana z turbin wiatrowych

Prezentowany projekt ściany składa się z 25 gotowych turbin wiatrowych z kwadratowymi łopatkami, przymocowanymi do 25 pionowych prętów. Ściana ma 2,4 metra wysokości i 7,6 metra wysokości, ale wymiary nie mają charakteru stałego. Są dostosowywane do indywidualnych zamówień i potrzeb użytkowników. Przykładowe projekty można zobaczyć na oficjalnej stronie Douceta.

Według twórcy ściana z turbin wiatrowych jest w stanie wytwarzać ponad 10 tys. kilowatogodzin (kWh) energii rocznie, co wystarczy do zasilenia w energię elektryczną przeciętnego domu. Uwzględniając ceny prądu, które mają obowiązywać w nadchodzącym roku w ramach jednej z częściej wybieranych taryf dla gospodarstw domowych (G11), można łatwo policzyć, ile dzięki takiej instalacji bylibyśmy w stanie zaoszczędzić.

Serwis Zaradny Finansowo podaje, że od stycznia do kwietnia 2022 roku ceny prądu brutto, uwzględniające 5% VAT, wyniosą (w zależności od wybranego operatora i zakładając korzystanie z usług tego samego sprzedawcy i operatora) od 0,59 zł/kWh do 0,70 zł/kWh. Przyjmując, że ściana z turbin wiatrowych w skali roku wytworzy 10 tys. kilowatogodzin, można mówić o oszczędnościach rzędu 5,9-7 tys. złotych.

Zanim jednak projekt trafi do sprzedaży, minie trochę czasu. Na razie projektant prowadzi rozmowy z potencjalnymi producentami, którzy mogliby pomóc w masowym wytwarzaniu ścian i ich szybszym wdrożeniu na rynek.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)