Składamy komputer za ponad 5000zł

Składamy komputer za ponad 5000zł

pc-money
pc-money
Damian
13.05.2009 16:00

Czy jest sens składania komputera za ponad 5000zł? Tylko wtedy, jeśli potrzebujesz sprzętu do grania, multimediów oraz obróbki wideo i grafiki. Są osoby, które mają takie zapotrzebowania i to właśnie im pragniemy pomóc w złożeniu własnego PC-ta. Ponad 5000zł jest mało precyzyjnym określeniem, więc załóżmy, że górną granicą będzie 6000zł.

Czy jest sens składania komputera za ponad 5000zł? Tylko wtedy, jeśli potrzebujesz sprzętu do grania, multimediów oraz obróbki wideo i grafiki. Są osoby, które mają takie zapotrzebowania i to właśnie im pragniemy pomóc w złożeniu własnego PC-ta. Ponad 5000zł jest mało precyzyjnym określeniem, więc załóżmy, że górną granicą będzie 6000zł.

Jako, że nie musimy wielce oszczędzać, to decydujemy się na następujący wariant:

PROCESOR:

Wybór wydaje się chyba oczywisty i może nim być tylko Intel Core i7 920 2.66GHz, który kosztuje w granicach 1150zł. Kupowanie drożysz modeli (940 i 965) nie ma najmniejszego sensu, bo praktycznie za niewyczuwalny wzrost wydajności przyjdzie nam zapłacić dwa lub nawet trzy razy więcej. Odpuścimy sobie również podkręcanie procesora Intel typu Core 2 inne tego typu zabiegi.

Układy Core i7, to w tym momencie najbardziej wydajne procesory (dostępne dla przeciętnego Kowalskiego), które chyba przez długi czas nie będą miały sobie równych.

PŁYTA GŁÓWNA:

Ostatnie testy pokazują, że najlepiej wypada płyta główna Asus Rampage II Extreme. Jest ona nieco większych rozmiarów EATX (extended ATX) niż standardowe ATX. Znalazło się dla niej miejsce aż na trzy sloty PCI-E 16x, więc spokojnie możemy włożyć aż trzy karty graficzne. Dodatkowo dochodzi jeszcze jeden PCI oraz dwa PCI-E 1x.

Oczywiście płyta powstała na chipsecie X58 i obsługuje trójkanałowe pamięci DDR3 (maksymalnie aż do 24GB). Wyposażona jest w aż 7 złącz SATA 2.0 (3.0Gbps) oraz kartę dźwiękową SupremeFX X-Fi (nie jest ona zintegrowana!). Całości dopełnia aż 12 portów USB 2.0.

Czego chcieć więcej?! Asus Rampage II Extreme oferuje rewelacyjne możliwości jeśli chodzi o podkręcanie i jest w tym momencie najlepszym, możliwym wyborem. Jej cena, to ok 1350zł.

PAMIĘĆ:

Jako, że nie oszczędzamy, więc zdecydowałem się na pamięci OCZ DDR3 2000 Reaper CL9 Triple Channel 3x2GB. Wyposażone są w radiatory XTC (Xtreme Thermal Convection), więc można je troszkę podkręcić, ale powiedzmy sobie szczerze - nie jest to potrzebne! Poza tym timinigi są dość wysokie, więc nie polecam.

Firma OCZ daje na nie dożywotnią gwarancję. Pamięci działają z ekstremalnym taktowaniem 2000MHz. Ich timingi to 9-9-9-30, a napięcie to 1.65v.

Jeśli komuś nie podoba się ten wybór, to proponujemy te same pamięci, ale z taktowaniem 1800MHz i nieco lepszymi timingami 8-8-8-24.

Ceny obu pamięci różnią się zaledwie o kilkadziesiąt złotych i kształtują się odpowiednio na poziomie ok 800zł i 750zł.

KARTA GRAFICZNA:

Tutaj wybór jest zawsze najtrudniejszy. Jedni wolą GeForce'y, a inny preferują produkty AMD/ATI. Ja należę do tej drugiej grupy i proponuję kartę Gainward Radeon HD 4870x2 2GB 512bit GDDR5.

Jest to bardzo wydajna, dwurdzeniowa karta graficzna, która poradzi sobie z każdą w tym momencie dostępną grą na rynku. Jest wyposażona w bardzo szybkie pamięci GDDR5 na szybkiej, 512-bitowej szynie. Jej cena to ok 1750zł.

Pewnie odezwą się sceptycy, którzy wolą GeForce'y, ale nie każdego da się zadowolić...

DYSK TWARDY:

A w sumie, to dwa dyski twarde Seagate 500GB 16MB 7200rps SATA II. Zdecydowałbym się na nie, ponieważ cała ich pojemność mieści się na jednym talerzu, co czyni je dużo szybszymi i mniej podatnymi na awarie (mniej części ruchomych).

Podłączane są oczywiście poprzez SATA II. Cena każdego z nich to ok 230zł.

Wiem, że pamięci cache jest tylko 16MB, ale pamiętajmy, że dyski wszystko mieszczą na jednym dysku, co czyni je dużo szybszymi niż te, które mają 32MB, ale są na kilku talerzach.

ZASILACZ:

Potrzebujemy całkiem sporo mocy, ale myślę, że 650W powinno spokojnie wystarczyć. Dlatego też proponuję zasilacz Antec EarthWatts 650, który sprostał wymaganiom bardzo rygorystycznego certyfikatu 80 PLUS, co czyni go bardzo niezawodnym i pewnym wyborem.

Za jego chłodzenie jest odpowiedzialny jeden wentylator o średnicy 120mm. Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za zasilacz to ok 400zł.

Chyba troszkę mnie poniosło, bo w tym momencie osiągnąłem już cenę 5860zł. Na szczęście Pozostały nam do kupienia napęd optyczny (ok 90zł) i obudowa, więc nic się nie stanie jak przekroczymy budżet o kilkadziesiąt złotych. Procesor, pamięci, karta graficzna i płyta główna mają chłodzenie w zestawie, więc o ten aspekt nie trzeba się na razie martwić.

Ceny pochodzą z portalu Ceneo.pl oraz Allegro.pl.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)