Smakuje i pachnie jak kawa, ale powstała w laboratorium

Po raz pierwszy udało się wytworzyć syntetyczną kawę, nie odbiegającą zapachem i smakiem od naturalnego odpowiednika. Wynalazcy z Finlandii twierdzą, że ich produkt trafi na półki sklepowe w ciągu czterech lat.

Elviira Kärkkäinen przygotowuje kawę w laboratorium VTT.
Elviira Kärkkäinen przygotowuje kawę w laboratorium VTT.
Źródło zdjęć: © vttresearch.com

24.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:47

Mogłoby się wydawać, że największymi koneserami "małej czarnej" są Hiszpanie czy Włosi. W rzeczywistości zdecydowanie najwięcej kawy konsumują mieszkańcy północnej Europy, na czele z Finami. W świetle tej informacji nie powinno dziwić, że to właśnie naukowcy Fińskiego Centrum Badań Technicznych (VTT) prowadzą najbardziej zaawansowane badania nad produkcją sztucznej kawy.

Ekipa Heiko Rischera czerpie wzorce z podobnych projektów dotyczących laboratoryjnego wytwarzania mięsa. "Pożywka dla hodowli komórek roślinnych jest dość prosta, a zatem tańsza niż w przypadku komórek zwierzęcych" – tłumaczy biolog.

Fińscy uczeni najpierw hodują komórki kawowca, a następnie umieszczają je w specjalnym bioreaktorze, podtrzymującym wzrost. Gotowa biomasa o kremowej barwie podlega suszeniu i prażeniu. W efekcie powstaje substancja przypominająca sklepową kawę w proszku. Smak i zawartość kofeiny można dowolnie modyfikować, w zależności od upodobań.

Kultury komórkowe kawy (po prawej) i gotowa syntetyczna kawa (po lewej).
Kultury komórkowe kawy (po prawej) i gotowa syntetyczna kawa (po lewej).© vttresearch.com

Zdaniem Rischera przygotowanie najlepszej imitacji kawy "będzie sztuką i może wymagać długotrwałej optymalizacji sprzętu pod okiem specjalistów". Jednocześnie pozostaje przekonany, że laboratoryjna kawa może trafić do sprzedaży w ciągu kilku najbliższych lat.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.