Smartwatche Fitbit będą monitorować migotanie przedsionków

Firma Fitbit poinformowała o otrzymaniu zezwolenia amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz oznaczenia CE wydawanego przez Unię Europejską na użycie elektrokardiogramu marki. Jego celem jest ocena rytmu pracy serca w kierunku wykrycia migotania przedsionków – schorzenia, które dotyka ponad 35,5 miliona ludzi na całym świecie.

Smartwatch Fitbit z aplikacją EKG.
Smartwatch Fitbit z aplikacją EKG.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Mateusz Czerniak

18.09.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:39

Jak tłumaczy producent, "choroby serca są nadal główną przyczyną zgonów na całym świecie, mimo faktu, że wielu z nich można było zapobiec. Migotanie przedsionków, czyli nieregularny rytm pracy serca, może być szczególnie trudny do wykrycia, ponieważ epizody nie zawsze wykazują objawy".

Smartwatche Fitbit będą korzystać ze specjalnej aplikacji, która ma "umożliwiać odczyt rytmu pracy serca w dowolnym momencie - także wtedy, gdy wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy kardiologiczne".

98,7 proc. dokładności

Jak to będzie działać w praktyce? Wystarczy, że użytkownicy przytrzymają palce na pierścieniu ze smartwatcha, pozostając bez ruchu przez 30 sekund, a uzyskają odczyt, który można pobrać, a następnie udostępnić lekarzowi.

Producent pochwalił się, że algorytm aplikacji podczas badań "wykazał zdolność do wykrywania migotania przedsionków w 98,7 proc. przypadków i był w 100 proc. dokładny w identyfikacji uczestników badania z prawidłowym rytmem zatokowym".

Czytaj też: Co to jest smartwatch? Wszystko, co musisz wiedzieć o inteligentnym zegarku

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.