Czy czeka nas era genetycznej dyskryminacji?

Czy czeka nas era genetycznej dyskryminacji?29.11.2010 19:00
Czy czeka nas era genetycznej dyskryminacji?
Marek Maruszczak

Australijska firma MyGene wprowadziła do swojej oferty testy genetyczne, które pozwolą ocenić, kto i w jakim stopniu jest stworzony do uprawiania sportów. Oglądaliście „Gattacę”?

Australijska firma MyGene wprowadziła do swojej oferty testy genetyczne, które pozwolą ocenić, kto i w jakim stopniu jest stworzony do uprawiania sportów. Oglądaliście „Gattacę”?

Testy opracowane przez MyGene mają pomóc osobom uprawiającym sport w ustaleniu odpowiedniego programu treningowego. Poprzez ukazanie ich słabych stron umożliwią skupienie się na określonym rodzaju ćwiczeń.

Po przeanalizowaniu osiemnastu wariantów genowych odpowiedzialnych za wykonywanie ćwiczeń oraz osiągi w sporcie otrzymamy raport, który da nam informacje o genetycznych predyspozycjach w kategoriach: wytrzymałość, siła, regeneracja mięśni oraz powracanie do zdrowia po kontuzjach. Wykonanie testu kosztuje 200 dolarów.

392310014314168585

Testy tego rodzaju można wykorzystać, żeby już na bardzo wczesnym etapie wyodrębnić grupy dzieci nadających się do szkolenia pod kątem przyszłych osiągnięć sportowych. Bez wątpienia byłoby to korzystne finansowo i pozwoliło oszczędzić treningu dzieciom, które i tak nie miałyby szansy na karierę sportową.

Zalety testów genetycznych można by wymieniać długo, a prawdziwa wada jest tylko jedna, za to bardzo poważna - potencjalna genetyczna dyskryminacja. MyGene zapewnia co prawda, że testom nie będą poddawane osoby niepełnoletnie. To jednak dość niezobowiązująca deklaracja, zważywszy na to, że wszystkie testy są anonimowe i odbywają się całkowicie za pośrednictwem poczty.

392310014314365193

Wiedza jaką mogą dać testy genetyczne nie jest zła sama w sobie, a to, co z nią zrobimy, zależy tylko od nas. Niestety mam dziwne przeczycie, że możemy doczekać czasów, w których podanie do szkoły będzie wymagało załączenia wyników takiego testu.

Teoretycznie możemy na tym wiele zyskać, ale wizja przyszłości przedstawiona we wspomnianym już filmie "Gattaca - szok przyszłości" i książce, na podstawie której powstał obraz, nie napawa mnie szczególnym optymizmem. Może jednak jestem odosobniony w swoim czarnowidztwie? Uważacie, że więcej zyskamy czy stracimy dzięki podobnym wynalazkom?

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)