Stacja kosmiczna jak na dłoni [wideo]

Stała placówka naukowa w kosmosie wisi cały czas nad naszymi głowami, ale tylko nielicznym udaje się ją zobaczyć. Jeden z miłośników wpatrywania się w niebo nakręcił niesamowity film. Z Ziemi uchwycił ISS oraz zadokowany prom Atlantis. I to wszystko w biały dzień!

Stacja kosmiczna jak na dłoni [wideo]
Grzegorz Nowak

Stała placówka naukowa w kosmosie wisi cały czas nad naszymi głowami, ale tylko nielicznym udaje się ją zobaczyć. Jeden z miłośników wpatrywania się w niebo nakręcił niesamowity film. Z Ziemi uchwycił ISS oraz zadokowany prom Atlantis. I to wszystko w biały dzień!

Już widzieliśmy, jak amatorzy robią zdjęcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle nocnego nieba. Każde tego typu zdjęcie wymaga umiejętności, wiedzy, precyzji i odrobiny szczęścia. Tym razem wyczyn jest jednak znacznie bardziej spektakularny, gdyż jego autor na zdjęciu nie poprzestał i nagrał krótki film.

Autorem niesamowitego materiału jest Scott Ferguson. Zdołał on uchwycić wiszącą na orbicie stację i zadokowany prom Atlantis niemal godzinę po wschodzie słońca. Dokonał tego za pomocą 20-centymetrowego teleskopu oraz aparatu przystosowanego do astrofotografii. Pomocne było oprogramowanie, które określało aktualną pozycję stacji na niebie - co jest dosyć istotne, jeśli trzeba odnaleźć obiekt oddalony o 350 km.

Efektem tych starań jest poniższy materiał. Na filmiku widać wyraźnie zarys stacji, panele słoneczne oraz, po bliższym przyjrzeniu się, zadokowany prom Atlantis.

STS-135 (Atlantis) and ISS in broad daylight - 7/17/11

Źródło: geekosystem.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.