Sukces fizyków! Neutrina jednak oscylują

Po ponad trzech latach pracy i miliardach miliardów cząstek przesłanych między Szwajcarią a Włochami, fizycy po raz pierwszy bezpośrednio zaobserwowali zjawisko przemiany jednego typu neutrina w inne.

Eksperyment OPERA
Eksperyment OPERA
Tomasz Miller

Po ponad trzech latach pracy i miliardach miliardów cząstek przesłanych między Szwajcarią a Włochami, fizycy po raz pierwszy bezpośrednio zaobserwowali zjawisko przemiany jednego typu neutrina w inne.

Neutrina to tajemnicze cząstki elementarne. Bardzo słabo oddziałują z materią, przez co niezwykle trudno je obserwować i badać. Według dzisiejszej wiedzy, występują w trzech odmianach (przez fizyków zwanych „zapachami”). Mamy więc neutrino elektronowe, mionowe oraz taonowe. Od kilkudziesięciu lat fizycy przypuszczali jednak, że zapach nie jest takiej cząstce dany raz na zawsze. Tzw. oscylacja neutrin to kwantowomechaniczny proces, w którym przykładowo neutrino mionowe z coraz większym prawdopodobieństwem staje się neutrinem taonowym, by po pewnym czasie ponownie przyoblec się w zapach mionowy. Znany był szereg pośrednich dowodów na istnienie tej kwantowej alchemii. Teraz fizycy skupieni w eksperymencie OPERA donoszą, że przyłapali neutrino-kameleona "na gorącym uczynku".

Wiązka neutrin mionowych przemierzała setki km między CERN-em a LNGS.
Wiązka neutrin mionowych przemierzała setki km między CERN-em a LNGS.

OPERA to wspólny projekt Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) oraz Laboratorium Narodowego w Gran Sasso (LNGS). W doświadczeniu tym za pomocą akceleratora SPS w CERN-ie pod Genewą generowana jest wiązka neutrin mionowych, wycelowana w odległy o 732 km detektor we włoskim Gran Sasso. Tam drobny ułamek cząstek (ze względu na ich słabe oddziaływanie z materią) udaje się zarejestrować i zidentyfikować ich zapach. 31 maja br. ogłoszono, że oto w stogu CERN-owskich neutrin mionowych znaleziono taonową igłę. Jak zapewnia rzecznik projektu OPERA Antonio Ereditato:

Jesteśmy przekonani, że ta pierwsza obserwacja wkrótce pociągnie za sobą kolejne, które w pełni ujawnią naturę zjawiska oscylacji neutrin.

Antonio Ereditato

Fakt, że neutrina wykazują tą własność, ma doniosłe znaczenie w fizyce teoretycznej. Wymaga ona bowiem, aby cząstki te posiadały masę (spoczynkową), co z kolei kłóci się z Modelem Standardowym cząstek elementarnych opisującym neutrina jako bezmasowe. Odkrycie może przyczynić się do sformułowania nowej, głębszej teorii podstawowych składników materii.

Materiał filmowy opisujący eksperyment OPERA i jego odkrycie:

CERN News - May 2010: Neutrino oscillation observed by OPERA

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.