Światłowody biją rekordy szybkości - 100 Tbps!

Wymagania co do szybkości przesyłu danych rosną z każdym rokiem - naukowcy podnieśli poprzeczkę znacząco wyżej. Z taką prędkością dałoby się przesyłać setki godzin filmów HD w jedną sekundę!

Fot. Flickr.com/Rob Pongsajapan/lic. CC
Fot. Flickr.com/Rob Pongsajapan/lic. CC
Grzegorz Nowak

Wymagania co do szybkości przesyłu danych rosną z każdym rokiem - naukowcy podnieśli poprzeczkę znacząco wyżej. Z taką prędkością dałoby się przesyłać setki godzin filmów HD w jedną sekundę!

Dwa niezależne zespoły naukowców przekroczyły próg 100 Tbps dzięki wykorzystaniu światłowodów. To prędkość wystarczająca do przesłania zawartości 250 dwustronnych dysków Blu-ray w sekundę. Żeby uzyskać tak niesamowity wynik, naukowcy z amerykańskiego NEC i japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej wykorzystali odrębne metody.

Amerykanie postanowili ulepszyć samo światło, którym są przesyłane informacje. Udało się skupić 370 osobnych laserów w jeden promień, który na trasie 160 kilometrów osiągnął prędkość 101,7 Tbps. Ponieważ każdy z laserów składających się na promień miał nieco inną częstotliwość i polaryzację, mógł przenosić osobną informację, która na końcu światłowodu była osobno odczytywana.

Japończycy inaczej podeszli do rozwiązania tego problemu. Zamiast światłowodu z jednym kanałem prowadzącym promień stworzono taki, który miałby ich aż siedem. W ten sposób udało im się nawet prześcignąć Amerykanów, ustanawiając rekord na 109 Tbps.

Minie jednak jeszcze dużo czasu, aż któraś z tych metod zawita w domowych pecetach. Przede wszystkim obecna infrastruktura nie nadaje się do zastosowania tak nowoczesnych technologii. Poza tym na razie nie potrzebujemy aż tak wielkich możliwości przesyłu danych. Z drugiej strony szacuje się, że ruch w Sieci wzrasta co roku średnio o 50%, więc w przyszłości wszystko jest możliwe.

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.