Świetlówki i żyjąca ściana - ekologiczny odświeżacz powietrza

Świetlówki i żyjąca ściana - ekologiczny odświeżacz powietrza

Katarzyna Kieś
07.10.2008 12:46
380842975820850076
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2008/10/livingwall.jpg)

Korzyść ze stosowania energooszczędnych żarówek ujmuje się nie tylko w kategorii bezpośredniej, czyli oszczędności energii, co przekłada się na grubość naszych portfeli. Można też mówić o korzyściach pośrednich, kiedy to LEDy przyczyniają się do działania wyjątkowo ekologicznego systemu odświeżania i nawilżania powietrza.

Na zdjęciu widzicie, jak taki ekoodśweżacz wygląda. To "żyjąca ściana", płyta obsadzona roślinami i podświetlana energooszczędnymi LEDami właśnie. Po to, by bez przerwy mogła przebiegać fotosynteza (dla zapominalskich: to proces przetwarzania światła w energię chemiczną), której "produktem ubocznym" jest tlen. Kolejną korzyścią jest oczyszczenie powietrza z toksyn - rośliny potrafią je  stamtąd skutecznie usuwać.

Dzięki badaniom NASA prowadzonym nad wykorzystaniem roślin do likwidowania toksyn w powietrzu w przyszłych bazach kosmicznych udało się utworzyć listę najskuteczniejszych "zielonych odtruwaczy". Na żyjącej ścianie warto więc zasadzić: paprotki, zielistki i bluszcze. Palmy, draceny, figowce, diffenbachie czy złocienie też znakomicie oczyszczają powietrze, ale raczej trudno będzie utrzymać ich ładny pokrój - ściana jak to ściana: jest pionowa.

Za to pionowa, podświetlana ścianka zieleni nawilżająco - oczyszczająca będzie idealnym rozwiązaniem do ciemnych pomieszczeń lub korytarzy bez okien.

Źródło: Tuvie

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)