Świetlówki i żyjąca ściana - ekologiczny odświeżacz powietrza

Katarzyna Kieś

07.10.2008 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2008/10/livingwall.jpg)

Korzyść ze stosowania energooszczędnych żarówek ujmuje się nie tylko w kategorii bezpośredniej, czyli oszczędności energii, co przekłada się na grubość naszych portfeli. Można też mówić o korzyściach pośrednich, kiedy to LEDy przyczyniają się do działania wyjątkowo ekologicznego systemu odświeżania i nawilżania powietrza.

Na zdjęciu widzicie, jak taki ekoodśweżacz wygląda. To "żyjąca ściana", płyta obsadzona roślinami i podświetlana energooszczędnymi LEDami właśnie. Po to, by bez przerwy mogła przebiegać fotosynteza (dla zapominalskich: to proces przetwarzania światła w energię chemiczną), której "produktem ubocznym" jest tlen. Kolejną korzyścią jest oczyszczenie powietrza z toksyn - rośliny potrafią je  stamtąd skutecznie usuwać.

Dzięki badaniom NASA prowadzonym nad wykorzystaniem roślin do likwidowania toksyn w powietrzu w przyszłych bazach kosmicznych udało się utworzyć listę najskuteczniejszych "zielonych odtruwaczy". Na żyjącej ścianie warto więc zasadzić: paprotki, zielistki i bluszcze. Palmy, draceny, figowce, diffenbachie czy złocienie też znakomicie oczyszczają powietrze, ale raczej trudno będzie utrzymać ich ładny pokrój - ściana jak to ściana: jest pionowa.

Za to pionowa, podświetlana ścianka zieleni nawilżająco - oczyszczająca będzie idealnym rozwiązaniem do ciemnych pomieszczeń lub korytarzy bez okien.

Źródło: Tuvie

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.