Tak Polacy świętowali niepodległość 90 lat temu

Okrągła rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to świetna okazja do przypomnienia podobnego święta. W 1928 roku Polacy świętowali 10 lat niepodległego państwa. Z tej okazji została wydana wyjątkowa książka, której fragmenty mamy przyjemność zaprezentować.

„Dziesięciolecie Polski odrodzonej: księga pamiątkowa 1918 – 1928”
„Dziesięciolecie Polski odrodzonej: księga pamiątkowa 1918 – 1928”
Łukasz Michalik

12.11.2018 10:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak powinna wyglądać poważna księga? „Dziesięciolecie Polski odrodzonej: księga pamiątkowa 1918 – 1928” wydaje się idealnym przykładem opasłego, starego tomu. Ważące kilka kilogramów dzieło liczy sobie ponad 1200 stron, wypełnionych nie tylko tekstem, ale także tabelami i fotografiami.

Kronika, będąca podsumowaniem dekady niepodległości została wydana w 1928 roku przez „Ilustrowany Kurier Codzienny”. Za jej kształt i formę odpowiadał ówczesny redaktor naczelny „Kuriera”, Marjan (przez „j” – przyp. red) Dąbrowski.

W ręce czytelników trafiło monumentalne dzieło, podsumowujące dekadę wolności. Wybór tekstów i tabel był ilustrowany tysiącami zdjęć. Specjalny egzemplarz księgi został przygotowany również dla marszałka Piłsudskiego. Dziś, przy okazji obchodów wieku niepodległości, warto sprawdzić, jak świętowali Polacy, cieszący się z pierwszej dekady niepodległego państwa.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.