Top 10 horrorów w formie dokumentalnej

Top 10 horrorów w formie dokumentalnej

Ireneusz Podsobiński
14.08.2008 16:00

Pseudo-dokumenty w klimatach grozy cieszą się ostatnio dużą popularnością. Co prawda od sukcesu Blair Witch Project minęło już dziewięć lat, ale to dopiero teraz horrory w tej formie zaczynają opanowywać duży ekran. W związku z premierą hiszpańskiego , postanowiłem stworzyć listę dziesięciu najciekawszych filmów grozy kręconych ?z ręki?. A pamiętać trzeba, że według zapowiedzi jeszcze sporo przed nami.

Pseudo-dokumenty w klimatach grozy cieszą się ostatnio dużą popularnością. Co prawda od sukcesu Blair Witch Project minęło już dziewięć lat, ale to dopiero teraz horrory w tej formie zaczynają opanowywać duży ekran. W związku z premierą hiszpańskiego [REC], postanowiłem stworzyć listę dziesięciu najciekawszych filmów grozy kręconych ?z ręki?. A pamiętać trzeba, że według zapowiedzi jeszcze sporo przed nami.

  1. Witajcie w dżungli (Welcome to the Jungle)

Nie jest to być może dzieło wysokich lotów, a na dodatek zżynka z Cannibal Holocaust, jednakże historia o czwórce znajomych, poszukujących zaginionego Michaela Rockefeller, rzekomo przebywającego z kanibalami, ma swój klimat i momentami potrafi wciągnąć. Szkoda tylko, że więcej tutaj niepotrzebnego gadania, a za mało grozy.

  1. Diary of the Dead

Eksperyment George?a Romero nie powiódł się do końca. Co prawda nie można temu filmowi odmówić dobrej realizacji, ale sam w sobie jest dość nudny i w gruncie rzeczy bez pomysłu. Najwyraźniej twórca Nocy żywych trupów chciał popłynąć na sukcesie pseudo-dokumentów, co mu się niestety nie udało.

  1. Ghostwatch

Film na wzór audycji Orsona Wellesa, Wojna światów. W 1992 roku stacja BBC wyświetliła rzekomo program na żywo o nawiedzonym domu. Pokazywane wydarzenia były tak realistyczne, że wielu widzów dało się nabrać. A po finale, ukazującym opętanie ekipy w studiu telewizyjnym, zgłaszano przypadki o interwencji lekarzy. Nie ma to jak wiarygodność.

ghost watch

  1. The Last Broadcast

Twórcy tego filmu, który wyszedł rok przed Blair Witch Project, nie mogli przeboleć faktu, że ich obraz przeszedł niezauważony, a historia o wiedźmie z Blair zyskała sobie status kultowej. The Last Broadcast ukazuje dokumentalne śledztwo na temat tajemniczego morderstwa twórców programu Fact or Fiction, którzy poszukiwali "diabła z Jersey". Film sam w sobie nie jest pozycją złą. Forma stricte dokumentalno-dochodzeniowa wypada ciekawie, aczkolwiek finalny efekt jest daleki od oszałamiającego.

The Last Broadcast

  1. The Collingswood Story

Pewna studentka używa kamerki internetowej do komunikacji ze swoim chłopakiem. Koszmar zaczyna się w momencie nawiązania kontaktu z online?owym medium, Verą Madeline. Ten film to kolejny przykład, że nawet z małym budżetem można stworzyć trzymające w napięciu dzieło.

THE COLLINGSWOOD STORY - trailer

  1. The Poughkeepsie Tapes

Dokument o seryjnym mordercy, nakręcony przez niego samego. Film, pełen sadystycznych scen, spotkał się z dobrym odzewem, a reżyser John Erick Dowdle został wybrany do stworzenia remake?u hiszpańskiego horroru [REC], Quarantine.

  1. Cannibal Holocaust

Jeden z pierwszych pseudo-dokumentalnych horrorów z prawdziwego zdarzenia. To tym filmem inspirował się Blair Witch Project ? motyw odnalezionych taśm czterech dokumentalistów. Efekty gore jak na rok 1980 były tak realistyczne, że reżyser Ruggero Deodato musiał udowadniać w sądzie, iż główni bohaterowie nie zginęli naprawdę. Film jest w wielu krajach zakazany, między innymi ze względu na autentyczne sceny zabijania zwierząt.

  1. Projekt: Monster (Cloverfield)

Nie jest to co prawda stricte horror, ale ten monster movie idealnie wpisuje się w konwencję pseudo-dokumentu. Dowód na to, że nawet cyfrowe efekty specjalne można bez problemu wpleść w realistyczną formę. Tym samym film nabiera na autentyczności i emocje gwarantowane.

The official Cloverfield trailer

  1. [REC]

Niektórzy nazywają ten film objawieniem kina grozy ostatnich lat. Osobiście bym się tak daleko nie posunął, co nie umniejsza wielkości tego dzieła. [REC] umieścilem na drugim miejscu tylko ze względu na brak oryginalności. Większość motywów zawartych w filmie już gdzieś widzieliśmy. Twórcom udało się jednak połączyć je w piorunującą całość, która robi wrażenie od pierwszych sielskich scen, do przerażającego finału.

[REC] trailer

  1. Blair Witch Project

Film jest dowodem na potęgę Internetu. Nie potrzebny jest wielki budżet, wystarczy umieścić w Sieci kilka plotek, stworzyć stronę o mitologii wiedźmy i pozwolić rozpowszechnić się plotkom. Za oszałamiającym sukcesem kryje się nie tylko dobra kampania marketingowa, ale także kapitalna historia. Prostota obrazu pozwoliła na wczucie się w sytuację bohaterów, wraz z którymi odkrywaliśmy (albo przynajmniej próbowaliśmy odkryć) tajemnicę wiedźmy z Blair. Sekrety, wiele pytań i mrożący krew w żyłach klimat.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)