TOP 10 prezentów, które możesz sam wykonać
Mamy święta, a te to nie tylko spotkania rodzinne, obżeranie się po uszy i śpiewanie kolęd, ale też obdarowywanie się prezentami. Pokazywaliśmy już parę zestawień ciekawych pomysłów na nie, jednak wszystkie były do kupienia. Teraz czas pokazać kilka fajnych rzeczy, które można zrobić samemu. A że chcieć, to móc, zapraszam do przejrzenia propozycji.
19.12.2010 | aktual.: 11.03.2022 12:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To w sumie rzecz najprostsza do zrobienia - potrzebujemy śrubokrętu, zegara ściennego z białym tłem i jakiegokolwiek programu graficznego. W nim właśnie projektujemy cyferblat, który drukujemy (najlepiej na papierze samoprzylepnym), rozkręcamy zegarek, zdejmujemy wskazówki, nakładamy nasz cyferblat, zakładamy wskazówki i już. Można jako podkład dać na przykład zdjęcie rodzinne, albo też zmienić godziny w oryginalny sposób - jak na przykład pokazany na zdjęciu.
Tu już trzeba włożyć nieco więcej pracy i nabyć kilka materiałów. Jednak efekt będzie świetny - szczęka opada! Pełna instrukcja na filmiku.
Książka - schowek
Teraz rzecz o wiele prostsza i dla tych, którzy lubią prace biurowe. Potrzebujemy grubego tomu (w antykwariatach pełno jest takich), kleju, nożyka do papieru i pędzelka. Wybieramy, na której stronie ma się "zacząć" schowek, sklejamy strony, wycinamy kartki i smarujemy klejem poprzedzającą schowek. Do schowka wkładamy "skarby" i zamykamy księgę. Jak to zrobić krok po kroku - zobaczycie tutaj.
Lampa z kaset
Jak pozbyć się rupieci i zrobić prezent? Zbudować z nich lampę. Musimy tylko mieć liczbę kaset pozwalającą na zbudowanie z nich kwadratowej osłony, kolorową taśmę samoprzylepną i najprostszą lampkę za kilka złotych. Wstawiamy ją do środka, wokół budujemy ścianki, zlepiamy od wewnątrz taśmą i voila.
Okulary 3D
Technologia 3D wdziera się wszędzie, nie każdy jednak ma ochotę wydawać kasę na okulary 3D. Można więc je zrobić samemu. Jak? To proste - tektura, niebieski i czerwony celofan oraz klej. I gotowe. Pełna wersja instrukcji ich tworzenia tutaj (PDF).
Haphazard/ randon light system # 2.1
Jeśli chcemy wykonać kulę jak na filmiku, czeka nas wyprawa do sklepu ze sprzętem elektronicznym. Kupujemy diody LED, baterię 3V, kabelki i wkładamy je do przeźroczystej kuli. Dokładną instrukcję znajdziecie tutaj.
Świecąca książka
Miłym gadżetem będzie świecąca książka - lampka na biurko. Do jej wykonania potrzebujemy lampkę (choćby z IKEA), gruba książka - szerokość między jedną a drugą powinna wynosić ok. 7 cm - gumowa opaska, nożyk i gumki. Wycinamy wnętrze książki, wsadzamy do środka wyjęty z lampki kabel z żarówką, spinamy gumką i gotowe. Instrukcja, jak to zrobić krok po kroku - tutaj.
Uchwyt na klucze
Jeśli znacie kogoś, kto nigdy nie wie, gdzie zostawił klucze (do domu, auta, itp.), możecie wykonać dla niego poręczny uchwyt. Potrzebna będzie tylko końcówka pasa bezpieczeństwa oraz dopasowany kształtem breloczek. Wystarczy przypiąć klucze po wejściu do domu i już nikt nigdy nie musi ich szukać. O ile nie zapomni, gdzie powiesił uchwyt...
Świetlisty strój jak z filmu TRON
Pokazywałem niegdyś kobietę, która zrobiła sobie strój z filmu TRON - przypominam ją zdjęciem powyżej. Pomysł wykorzystania świetlistych przewodów daje duże pole do popisu. Potrzeba będzie jednak na to trochę czasu i różnych elementów do zgromadzenia. Cała instrukcja znajduje się tutaj.
Własny wyświetlacz LED
A może podarować komuś wyświetlacz świątecznych grafik? Matryca została zbudowana z 16 modułów LED 8x8 5 mm, rejestrów przesuwnych 74HC595 oraz sterowników ULN2803. Całość jest sterowana przez mikrokontroler ATMega32 taktowany kwarcem 11,0592 MHz, który komunikuje się z komputerem PC przez sprzętowy UART (konwerter MAX232). Panele można ułożyć w prostokąt 64x16 lub kwadrat 32x32. Wymaga to dużo pracy, jednak efekt jest świetny! Instrukcja wykonania tutaj.