Totalna kompromitacja! Kultowy Kaspersky Lab padł ofiarą hakerów

Przez trzy i pół godziny osoby pobierające oprogramowanie ze stron Kaspersky Lab ściągały malware. Zostało ono umieszczone na serwerach firmy przez hakerów.

Facepalm (Fot. Flickr/Alex E. Proimos/Lic. CC by)
Facepalm (Fot. Flickr/Alex E. Proimos/Lic. CC by)
Przemysław Muszyński

Przez trzy i pół godziny osoby pobierające oprogramowanie ze stron Kaspersky Lab ściągały malware. Zostało ono umieszczone na serwerach firmy przez hakerów.

Jedną z podstawowych porad dotyczących zabezpieczania komputera jest ściąganie oprogramowania ze stron producentów. Pozwala to na uniknięcie zarażenia komputera fałszywymi antywirusami. Nie zawsze gwarantuje to jednak sukces.

Jak informuje Net-Security, w niedzielę przez trzy i pół godziny na serwerach Kaspersky USA zamiast prawdziwych antywirusów znajdował się malware. Zarażał on komputery ściągających i zachęcał do wykupienia licencji na fikcyjne oprogramowanie.

Kaspersky Lab, powiadomiony przez użytkowników, dość szybko rozwiązał problem. Nie zmienia to faktu, że podobny atak na firmę zajmującą się głównie zabezpieczeniami i zwalczaniem wirusów jest kompromitujący.

Trudno odmówić też perfidii osobom stojącym za atakiem. Dla przeciętnego użytkownika marka jest bowiem pewna. Sam pewnie dałbym się nabrać, gdyby pobrane z jej strony oprogramowanie wykryło u mnie wirusa.

W kontekście ostatnich wypowiedzi twórców antywirusów pod adresem Microsoft Security Essentials brzmi to szczególnie komicznie. Czyżby płatne, drogie pakiety bezpieczeństwa wcale nie były dużo lepsze od tych dostępnych za darmo? :D

Źródło: Net-security

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.