Tunel w Świnoujściu wydrążony. W 2022 roku połączy Wolin i Uznam

W Świnoujściu zakończył się etap drążenia tunelu pod Świną. Połączenie udało się utworzyć w zaledwie pół roku, choć prace budowlane potrwają jeszcze do III kwartału 2022 roku.

Tunel w Świnoujściu
Tunel w Świnoujściu
Źródło zdjęć: © YouTube/PORR Polska
Oskar Ziomek

Pod koniec września zakończono najważniejszy etap budowy tunelu pod Świną w Świnoujściu, który trwał zaledwie pół roku. Maszyna TBM zakończyła drążenie tunelu o długości około 1,4 kilometra, który w 2022 roku stanie się głównym elementem przeprawy o długości ponad 3 kilometrów.

W ten sposób wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu zostaną połączone drogą - czytamy w opisie filmu firmy PORR Polska, która jest głównym wykonawcą budowy. W efekcie mieszkańcy będą mogli zrezygnować z obecnie niezbędnych przepraw promowych, co może być także dobrą wiadomością dla podróżujących z lub do Niemiec.

I wydrążone!

Choć samo wydrążenie tunelu to najważniejszy etap, do końca budowy jest jeszcze daleko. Zakończenie prac zaplanowane jest na III kwartał 2022 roku. Do tego czasu z placu działań musi między innymi zniknąć maszyna drążąca, a tylko to potrwa 2 miesiące - ustalił Business Insider. Dopiero po demontażu TBM, do środka tunelu będą mogły wejść ekipy, by wykonać jezdnię, sufit i instalacje.

Zamieszczony powyżej film, który pokazuje zakończony etap drążenia tunelu w Świnoujściu jest imponujący nie tylko z uwagi na rozmach samej budowy. Jest także pokazem umiejętności operatora drona, który z mistrzowską precyzją przeleciał z jednego końca tunelu na drugi, aby zarejestrować tak ciekawy materiał.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (69)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.