Tunel w Świnoujściu wydrążony. W 2022 roku połączy Wolin i Uznam

Tunel w Świnoujściu wydrążony. W 2022 roku połączy Wolin i Uznam

Tunel w Świnoujściu
Tunel w Świnoujściu
Źródło zdjęć: © YouTube/PORR Polska
Oskar Ziomek
03.10.2021 15:10

W Świnoujściu zakończył się etap drążenia tunelu pod Świną. Połączenie udało się utworzyć w zaledwie pół roku, choć prace budowlane potrwają jeszcze do III kwartału 2022 roku.

Pod koniec września zakończono najważniejszy etap budowy tunelu pod Świną w Świnoujściu, który trwał zaledwie pół roku. Maszyna TBM zakończyła drążenie tunelu o długości około 1,4 kilometra, który w 2022 roku stanie się głównym elementem przeprawy o długości ponad 3 kilometrów.

W ten sposób wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu zostaną połączone drogą - czytamy w opisie filmu firmy PORR Polska, która jest głównym wykonawcą budowy. W efekcie mieszkańcy będą mogli zrezygnować z obecnie niezbędnych przepraw promowych, co może być także dobrą wiadomością dla podróżujących z lub do Niemiec.

I wydrążone!

Choć samo wydrążenie tunelu to najważniejszy etap, do końca budowy jest jeszcze daleko. Zakończenie prac zaplanowane jest na III kwartał 2022 roku. Do tego czasu z placu działań musi między innymi zniknąć maszyna drążąca, a tylko to potrwa 2 miesiące - ustalił Business Insider. Dopiero po demontażu TBM, do środka tunelu będą mogły wejść ekipy, by wykonać jezdnię, sufit i instalacje.

Zamieszczony powyżej film, który pokazuje zakończony etap drążenia tunelu w Świnoujściu jest imponujący nie tylko z uwagi na rozmach samej budowy. Jest także pokazem umiejętności operatora drona, który z mistrzowską precyzją przeleciał z jednego końca tunelu na drugi, aby zarejestrować tak ciekawy materiał.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)