Twórca Asteriksa i Obeliksa nie żyje. Albert Uderzo zmarł w wieku 92 lat

Zmarł ojciec Asteriksa i Obeliksa
Zmarł ojciec Asteriksa i Obeliksa
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Jan Domański

24.03.2020 11:35, aktual.: 09.03.2022 08:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli interesujecie się komiksami czy filmami animowanymi, to na pewno obok Myszki Miki czy kaczora Donalda powinniście znać sympatycznych Gallów. Stworzył ich zmarły dziś Albert Uderzo wspólnie z René Goscinnym.

Panowie w 1959 roku wypuścili na łamach jednego z francuskich magazynów krótki komiks o Asteriksie. Po dwóch latach Asterix Gall stał się niezależnie wydawanym zeszytem. W końcu nieśmiały projekt przerodził się w ikonę popkultury. W odróżnieniu do uniwersum komiksowego Marvel czy DC, świat Asteriksa i Obeliksa to nie starcia superherosów w walce przeciwko siłom chcącym opanować świat, a żartobliwe przygody na kanwie historycznej.

Jedna wioska, która opiera się potędze Rzymu

W komiksach przewijają się takie autentyczne postaci jak Juliusz Cezar czy Kleopatra. Głównym motywem są przygody dwójki kompanów z ostatniej niezajętej przez Rzymian wiosce w Galii. Niewielki i sprytny Asteriks oraz silny i potężny Obeliks. Postaci doczekały się wielu komiksów, filmów animowanych oraz aktorskich, a nawet gier czy parku rozrywki podobnego do Disneylandu. W Polsce pierwsze zlokalizowane wydanie komiksów pojawiło się w 1990 roku.

Albert Uderzo poza byciem rysownikiem, w pewnym okresie stał się również scenarzystą Asteriksa. Goscinny zmarł na wiele lat przed Uderzo, więc ten zajął się zarówno warstwą wizualną jak i fabularną. Przynajmniej tak było pomiędzy 25 a 34 tomem. W 2011 roku Albert Uderzo przeszedł na emeryturę i pałeczkę po nim przejęli Didier Conrad (rysunki) i Jean-Yves Ferri (scenariusz). W takim razie przyszłość Asteriksa nie powinna być zagrożona.

Nie tylko Asteriks

Inną, choć mniej znaną serią, nad którą pracował Albert Uderzo, w dodatku również z René Goscinnym, jest zamknięta już seria o Indianinie Umpa-pa. W przeciwieństwie do Asteriksa nie była tak wielkim sukcesem komercyjnym, a Polacy na swoje wersje komiksów, mimo wielu lat od pierwotnego zagranicznego wydania, musieli czekać aż do XXI wieku.

Wpisów oddających cześć Uderzo czy łączących się z jego rodzinom w bólu można już znaleźć naprawdę wiele na Twitterze. Jak można przeczytać w komunikacie agencji AFP - Albert Uderzo zmarł dziś w wieku 92 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Nie miała jednak związku z szalejącym obecnie koronawirusem. Twórca Asteriksa wcześniej zmagał się też z kiepskim stanem dłoni, co było zbyt dużym problemem z punktu widzenia artysty rysownika. Już w 2011 roku przesądziło to o zaprzestaniu prac nad Asteriksem. Internautów poruszyła śmierć twórcy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)