Twórca Asteriksa i Obeliksa nie żyje. Albert Uderzo zmarł w wieku 92 lat

Jeśli interesujecie się komiksami czy filmami animowanymi, to na pewno obok Myszki Miki czy kaczora Donalda powinniście znać sympatycznych Gallów. Stworzył ich zmarły dziś Albert Uderzo wspólnie z René Goscinnym.

Zmarł ojciec Asteriksa i Obeliksa
Zmarł ojciec Asteriksa i Obeliksa
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Jan Domański

Panowie w 1959 roku wypuścili na łamach jednego z francuskich magazynów krótki komiks o Asteriksie. Po dwóch latach Asterix Gall stał się niezależnie wydawanym zeszytem. W końcu nieśmiały projekt przerodził się w ikonę popkultury. W odróżnieniu do uniwersum komiksowego Marvel czy DC, świat Asteriksa i Obeliksa to nie starcia superherosów w walce przeciwko siłom chcącym opanować świat, a żartobliwe przygody na kanwie historycznej.

Jedna wioska, która opiera się potędze Rzymu

W komiksach przewijają się takie autentyczne postaci jak Juliusz Cezar czy Kleopatra. Głównym motywem są przygody dwójki kompanów z ostatniej niezajętej przez Rzymian wiosce w Galii. Niewielki i sprytny Asteriks oraz silny i potężny Obeliks. Postaci doczekały się wielu komiksów, filmów animowanych oraz aktorskich, a nawet gier czy parku rozrywki podobnego do Disneylandu. W Polsce pierwsze zlokalizowane wydanie komiksów pojawiło się w 1990 roku.

Albert Uderzo poza byciem rysownikiem, w pewnym okresie stał się również scenarzystą Asteriksa. Goscinny zmarł na wiele lat przed Uderzo, więc ten zajął się zarówno warstwą wizualną jak i fabularną. Przynajmniej tak było pomiędzy 25 a 34 tomem. W 2011 roku Albert Uderzo przeszedł na emeryturę i pałeczkę po nim przejęli Didier Conrad (rysunki) i Jean-Yves Ferri (scenariusz). W takim razie przyszłość Asteriksa nie powinna być zagrożona.

Nie tylko Asteriks

Inną, choć mniej znaną serią, nad którą pracował Albert Uderzo, w dodatku również z René Goscinnym, jest zamknięta już seria o Indianinie Umpa-pa. W przeciwieństwie do Asteriksa nie była tak wielkim sukcesem komercyjnym, a Polacy na swoje wersje komiksów, mimo wielu lat od pierwotnego zagranicznego wydania, musieli czekać aż do XXI wieku.

Wpisów oddających cześć Uderzo czy łączących się z jego rodzinom w bólu można już znaleźć naprawdę wiele na Twitterze. Jak można przeczytać w komunikacie agencji AFP - Albert Uderzo zmarł dziś w wieku 92 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Nie miała jednak związku z szalejącym obecnie koronawirusem. Twórca Asteriksa wcześniej zmagał się też z kiepskim stanem dłoni, co było zbyt dużym problemem z punktu widzenia artysty rysownika. Już w 2011 roku przesądziło to o zaprzestaniu prac nad Asteriksem. Internautów poruszyła śmierć twórcy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.