Tymczasowe skrzynki e‑mail. Spam nie ma żadnych szans!

Nie pozwól, by Twoja skrzynka zamieniła się w śmietnik! (Fot. Flickr/chrstphre/Lic. CC by)
Nie pozwól, by Twoja skrzynka zamieniła się w śmietnik! (Fot. Flickr/chrstphre/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

20.07.2011 09:12, aktual.: 14.01.2022 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Masz dość spamu i śmieciowych maili, na otrzymywanie których często trzeba się zgodzić podczas rejestracji w różnych serwisach internetowych? Jednym ze sposobów na ten problem jest stosowanie tymczasowych adresów e-mail. Gdzie szukać takich usług?

Masz dość spamu i śmieciowych maili, na otrzymywanie których często trzeba się zgodzić podczas rejestracji w różnych serwisach internetowych? Jednym ze sposobów na ten problem jest stosowanie tymczasowych adresów e-mail. Gdzie szukać takich usług?

Dostęp do różnorodnych zasobów i treści jest zazwyczaj ograniczony koniecznością rejestracji,. Jeśli przewidujesz regularne korzystanie z danego serwisu, warto zastanowić się nad podaniem prawdziwego, aktywnego adresu.

Jeśli jednak masz zamiar zalogować się tylko raz, podanie własnego adresu naraża Cię na otrzymywanie od administratorów serwisu dużych ilości niepotrzebnych e-maili. Wiadomości te nie zawsze są spamem, ale bardzo często są zupełnie bezwartościowe.

Jak działa tymczasowa skrzynka?

Prostym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie tymczasowych skrzynek e-mail. Jak działa ta usługa?

Podstawową funkcją serwisów z tymczasowymi skrzynkami pocztowymi jest odbieranie mało istotnej poczty, wysyłanej np. w czasie procesu rejestracji. Zamiast rozbudowanego panelu do zarządzania kontem, typowego dla popularnych serwisów pocztowych, strony z tymczasowymi skrzynkami oferują jedynie podstawowe funkcje.

Ich kluczową zaletą jest fakt, że utworzenie konta trwa najczęściej kilka sekund – tyle, by wpisać swój login, a sama skrzynka w zależności od konkretnego serwisu istnieje od kilku minut do - w przypadku SpamBox.us - jednego roku.

To kapitalne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy gdzieś szybko zalogować się, a nie mamy ochoty na walkę z niepotrzebnymi mailami o porządek na naszym głównym koncie. Tymczasowe skrzynki mailowe mogą również okazać się przydatne np. podczas rejestracji różnych programów.

Gdzie szukać takich usług?

10MinuteMail.com
10MinuteMail.com

Co więcej, adres e-mail jest – domyślnie – zaznaczony. Po wejściu na stronę wystarczy tylko wcisnąć CTRL+C i nasz nowy adres możemy wklejać wszędzie, gdzie to konieczne. Nadchodzące maile zostaną automatycznie wyświetlone w środkowej części strony.

Tymczasowa skrzynka jest aktywna przez 10 minut. Jeśli potrzebujemy dłuższego czasu aktywności, wystarczy kliknąć link Daj mi 10 minut więcej. Czynność tę – w razie potrzeby – można wielokrotnie powtarzać. Po opuszczeniu strony w ciągu kilku minut tracimy dostęp do nadesłanych maili.

10MinuteMail.com oferuje ponadto możliwość odpowiadania na nadchodzące maile lub przekazywania ich dalej – wśród tego typu serwisów nie są to oczywiste funkcje ;).

GuerrillaMail.com
GuerrillaMail.com

Poza serwisem 10MinuteMail.com, w Sieci można znaleźć dziesiątki stron tego typu, oferujących bardzo zbliżone funkcje. Są to między innymi, SpamBox.us, MyTrashMail.com czy Mailinator.com.

Istnieją również polskie serwisy z tymczasowymi skrzynkami, takie jak Koszmail.pl czyPoczter.eu.

Ze względu na brak – zbędnej w tym wypadku – weryfikacji warto zwrócić uwagę, aby w serwisach wymagających samodzielnego wpisania loginu było to coś możliwe unikalnego. Może się zdarzyć, że  podając popularny login zalogujemy się do założonej niedawno tymczasowej skrzynki kogoś innego.

Dodatki do przeglądarek

Ciekawą alternatywą dla serwisów tego typu są dodatki do przeglądarek. Największym wyborem mogą cieszyć się użytkownicy Firefoksa. Wśród dodatków obsługujących anonimowe konta godny uwagi jest Spamavert.com, Tempomail czy obsługujący kilkanaście serwisów pocztowych dodatek Bloody Vikings!

Użytkownicy Chrome’a mogą skorzystać z Temporary Email Alias, TrashMail.net czy dodatku Mailinator. W przypadku Opery podobne funkcje można uzyskać za pomocą widżetu YopMail.

Część administratorów broni się przed podawaniem tymczasowych maili, uniemożliwiając rejestrację, nie jest to jednak zjawisko powszechne. Ponadto niektóre serwisy, jak  np. MyTrashMail.com czy 10MinuteMail.com co jakiś czas zmieniają domenę, w której zakładane są tymczasowe adresy. Pozwala to na omijanie ewentualnych blokad.

Jeśli korzystacie z podobnych serwisów podzielcie się swoimi spostrzeżeniami. Który z nich jest Waszym zdaniem najbardziej godny polecenia?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)