Ultraszybki Internet mobilny na razie nie dla Polaków. Czyja to wina?

Musimy jeszcze poczekać na prawdziwe przyspieszenie. Jak długo? Nie wiadomo. Pewne jest, że w tym roku nie będzie przetargu na szybki Internet w technologii LTE.

Prędkość (Fot. Flickr/numb3r/Lic. CC by-sa)
Prędkość (Fot. Flickr/numb3r/Lic. CC by-sa)
Michał Michał Wilmowski

Musimy jeszcze poczekać na prawdziwe przyspieszenie. Jak długo? Nie wiadomo. Pewne jest, że w tym roku nie będzie przetargu na szybki Internet w technologii LTE.

Jeszcze poczekamy na ultraszybki Internet - donosi "Rzeczpospolita". Gazeta informuje o wojnie Anny Streżyńskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z armią, która obiecała oddać na ten cel używane przez siebie częstotliwości.

Uwolnienie częstotliwości miało się odbyć w styczniu 2011 roku, ale tak się nie stało. Streżyńska twierdzi, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie chce nawet potwierdzić kalendarza przekazywania interesujących ją częstotliwości. MON tego nie skomentował.

Opóźnienie najmniej chyba martwi operatorów, których czekałyby gigantyczne wydatki na budowę sieci do przesyłu danych do 100 Mb/s. Marcin Gruszka, rzecznik P4, operatora sieci Play mówi "Rzeczpospolitej":

LTE w 2012? Bardzo dobrze. Nie wykorzystaliśmy jeszcze całego potencjału technologii HSPA+.

Polkomtel testuje już ultraszybki Internet w Warszawie. Ma tylko jeden problem: brak urządzeń, które pozwalają na korzystanie z niego. Modemy LTE o przesyle danych do 100 Mb/s na skalę masową produkuje tylko Samsung.

Mniej to zamieszanie cieszy ewentualnych użytkowników. O ile na Zachodzie Internet mobilny jest tylko kaprysem ze strony klienta, o tyle w niektórych miejscach naszego kraju wciąż jest jedyną bądź najlepszą opcją. Problem w tym, że jego jakość jest fatalna.

Stacjonarny Internet przeciętnego Polaka nie jest zresztą wiele lepszy. Według danych UKE przytoczonych przez "Rzeczpospolitą" 25% Polaków, którzy mają stałe łącze, ma dostęp o prędkości 1 – 1,99 Mb/s. Kolejne 27% korzysta z łącz 2 – 5,99 Mb/s.

Mieszkający w miejscach, gdzie nie docierają inni operatorzy, klienci Telekomunikacji Polskiej i Netii nie mogą nawet marzyć o światłowodach. To właśnie dla nich wybawieniem byłaby technologia LTE.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.