Urządzenie, które może odtworzyć prawie każdy smak. Wystarczy je polizać

Urządzenie, które może odtworzyć prawie każdy smak. Wystarczy je polizać

Urządzenie pozwalające czuć praktycznie każdy smak.
Urządzenie pozwalające czuć praktycznie każdy smak.
Źródło zdjęć: © YouTube/明治大学 宮下研究室
Karolina Modzelewska
25.05.2020 18:35, aktualizacja: 08.03.2022 15:26

Lizanie gadżetów elektronicznych nigdy nie było uznawane za coś higienicznego i właściwego. Możliwe, że już niedługo to się zmieni. Naukowiec z Uniwersytetu Meiji w Japonii wynalazł urządzenie, które jest w stanie sztucznie odtworzyć praktycznie każdy smak.

Liczne badania wykazały, że ludzie odczuwają pięć podstawowych smaków: słodki, słony, gorzki, kwaśny oraz umami. Jest to możliwe za sprawą receptorów rozmieszczonych w kubkach smakowych na języku. Dzięki nim człowiek jest w stanie dokonać chemicznej analizy składu spożywanych pokarmów.

Naukowa iluzja

Wiedzę na temat kubków smakowych i działania języka wykorzystał Homei Miyashita. Dzięki niej japoński naukowiec stworzył prototyp urządzenia, które zyskało nazwę syntezator Norimaki. Inspiracją do jego stworzenia były również doświadczenia z mikroskopijnymi pikselami, składającymi się z czerwonych, zielonych i niebieskich elementów. Łącząc się z różną intensywnością, tworzą kolorowe obrazy. Pozwala to na oszukanie ludzkiego wzroku. Oczy widzą coś, co faktycznie nie istnieje.

Miyashita zastanawiał się, czy takie podejście przyniesie podobne efekty w przypadku próby oszukania ludzkich kubków smakowych. Dotychczasowe badania skupiały się na symulowaniu jednego ze smaków bez obecności jedzenia. Naukowiec zdecydował się na bardziej agresywne podejście, w którym pobudza się wszystkie pięć smaków. W tym celu zastosował różne żele.

Wielosmakowe żele

Żele oznaczone kolorami zostały wykonane z agaru uformowanego w kształt długich rurek. Każdy z nich ma inny smak. W ich produkcji zastosowano glicynę do stworzenia słodkiego smaku, kwas cytrynowy do kwaśnego, chlorek sodu do słonego, chlorek magnezu do gorzkiego i glutaminian do pikantnego umami.

Gdy urządzenie zostanie dociśnięte do języka, użytkownik doświadcza wszystkich pięciu smaków jednocześnie. Określone smaki powstają przez zmieszanie żeli w określonych ilościach i intensywności.

[CHI2020] Norimaki Synthesizer: Taste Display Using Ion Electrophoresis in Five Gels

W celu aktywacji całego procesu, Miyashita owinął prototyp miedzianą folią. Dzięki temu, gdy urządzenie jest trzymane w ręce i dotyka do powierzchni języka, tworzy się obwód elektryczny (przez ludzkie ciało). To z kolei umożliwia aktywację zjawiska elektroforezy.

Elektroforeza pozwala na poruszanie się cząsteczek w żelu, gdy pojawia się bodziec w postaci pola elektromagnetycznego. Cząsteczki o różnej wielkości są sortowane w odpowiedni sposób, aby uzyskać konkretny smak. Podczas testów użytkownicy Norimaki mogli poczuć smak zarówno cukierków, jak i sushi, bez konieczności ich spożywania.

W obecnej formie urządzenie jest nieporęczne, ale naukowiec ma w planach jego miniaturyzację. Być może w przyszłości pozwoli odtwarzać satysfakcjonujące uczucie jedzenia kawałka czekolady bez konieczności spożywania dodatkowych kalorii.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)