Ustawa o wyłączeniu telewizji analogowej idzie do Senatu

Ustawa o wyłączeniu telewizji analogowej idzie do Senatu16.05.2011 10:03
Ustawa o wyłączeniu telewizji analogowej idzie do Senatu
Szymon Adamus

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ostatecznego wyłączenie telewizji analogowej w Polsce. Wielu widzów to zapewne nie interesuje, bo już są w świecie cyfrowym (kablówki, nadawcy satelitarni itd.), ale osoby korzystające nadal z sygnału analogowego mają czas na modernizację sprzętu do 31 lipca 2013.

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ostatecznego wyłączenie telewizji analogowej w Polsce. Wielu widzów to zapewne nie interesuje, bo już są w świecie cyfrowym (kablówki, nadawcy satelitarni itd.), ale osoby korzystające nadal z sygnału analogowego mają czas na modernizację sprzętu do 31 lipca 2013.

13 maja br. Sejm uchwalił ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, której podstawowym celem jest stworzenie kompleksowych, formalno–prawnych podstaw wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce i ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego do dnia 31 lipca 2013 r. Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny
  • czytamy w informacji prasowej na stronie Ministerstwa Infrastruktury uzupełniając też naszą wiedzę o korzyści jakie płyną z przejścia na sygnał cyfrowy. Cyfryzacja umożliwi:
  • odbiór cyfrowo naziemnie większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu I i po 8 programów w ramach multipleksów II oraz III),
  • poprawę jakości obrazu i dźwięku,
  • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego),
  • wprowadzenie kodów rodzicielskich.
382221294160541522

Komunikat prasowy podaje informacje o samej ustawie, która została podzielona na dwie części:

  1. pierwsza dotyczy samego procesu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej i obejmuje przepisy zapewniające sprawne jej uruchomienie, w tym termin wyłączenia nadawania analogowego, kwestie związane z organizacją multipleksów i kampanią informacyjną,
  2. druga część wprowadza w sposób trwały do polskiego porządku prawnego przepisy związane z nadawaniem programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w multipleksach, dające podstawy do podejmowania w przyszłości skutecznych działań przez regulatorów rynku - Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

W tekście czytamy też nieco o wymogach technicznych. Ministerstwo przypomina, że do odbioru sygnału cyfrowego wielu użytkowników będzie potrzebowało przystawkę STB/dekoder cyfrowy lub nowy telewizor wspierający sygnał DVB-T MPEG-4. Aby bez problemu odbierać cyfrę, sprzęt musi spełniać wymagania techniczne opisane w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 132 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. (w skrócie - zgodność ze standardem MPEG-4 H.264/AVC). Sprzedawcy muszą poinformować klienta czy dany sprzęt nada się do polskiej, naziemnej telewizji cyfrowej.

382221294160803666
Źródło zdjęć: © [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2011/05/MPEG4.jpg)

W treści komunikatu czytamy także o zawartych w ustawie regulacjach dotyczących kampanii informacyjnej dotyczącej telewizji cyfrowej.

Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno nadawca publiczny Telewizja Polska S.A., nadawcy komercyjni: Telewizja Polsat S.A., TVN S.A., Polskie Media S.A. oraz Telewizja Puls sp. z o.o., zobowiązani do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej jak i Minister Infrastruktury. Kampania przeprowadzona zostanie w mediach, jak również w szczególności poprzez mailing do obywateli.

Dodatkowych informacji można też szukać na rządowej stronie Cyfryzacja.gov.pl. Aktualnie ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)