Utwory z licencją Creative Commons. Słuchaj dobrej, legalnej muzyki i... nie płać!

Tysiące rozpowszechnionych w Sieci albumów, kilkaset tysięcy utworów i regularne korzystanie z BitTorrenta. Nie jest to, bynajmniej, charakterystyka grupy piratów, lecz działającego zgodnie z prawem serwisu. Szukasz darmowej muzyki? Poznaj Jamendo!

Poznawaj nowe zespoły. Za darmo! (Fot. Flickr/notsogoodphotography/Lic. CC by)
Poznawaj nowe zespoły. Za darmo! (Fot. Flickr/notsogoodphotography/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

Tysiące rozpowszechnionych w Sieci albumów, kilkaset tysięcy utworów i regularne korzystanie z BitTorrenta. Nie jest to, bynajmniej, charakterystyka grupy piratów, lecz działającego zgodnie z prawem serwisu. Szukasz darmowej muzyki? Poznaj Jamendo!

Jamendo to istniejący od 2005 roku platforma, udostępniająca darmową muzykę na licencjach Creative Commons. Początkowo oferta obejmowała zaledwie 300 zespołów i muzyków, głównie z Francji. Obecnie tysiące utworów, dostępnych za sprawą Jamendo to gwarancja, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Choć serwis udostępnia głównie utwory mało znanych muzyków i zespołów, można znaleźć tam wiele perełek dowodzących, że muzyka spoza najpopularniejszych w mediach playlist nie musi być złej jakości.

Jamendo nie jest jednak serwisem wyłącznie dla miłośników niszowych gatunków muzyki. Bogactwo oferty sprawia, że interesujące utwory można znaleźć niezależnie od gustu muzycznego.

Muzyka udostępniana jest zarówno online, jak i w wersji do pobrania w formacie MP3 (niekiedy OGG). Serwis udostępniał również muzykę za pomocą sieci P2P, uważając ten kanał za doskonały sposób promowania artystów.

Od początku istnienia Jamendo udostępnił około 315 tys. utworów i 50 tys. albumów.  Choć muzyka jest – dla zastosowań niekomercyjnych (niekiedy również dla innych, w zależności od licencji) – darmowa, to serwis daje twórcom szansę na zarobek.

Kilka funkcji serwisu - player i okno z opcją pobrania lub wpłacenia datku i informacjami o licencji
Kilka funkcji serwisu - player i okno z opcją pobrania lub wpłacenia datku i informacjami o licencji

Jeśli spodobała Ci się czyjaś twórczość, możesz – za pomocą Jamendo – w prosty sposób wesprzeć muzyka dobrowolnym datkiem. Serwis podkreśla również swoją specyficzną misję:

Jamendo to nie Idol. Nie obiecujemy, że zostaniesz gwiazdą za sprawą Jamendo. Dajemy za to tysiącom artystów szansę na zdobywanie nowych fanów, popularyzację muzyki i – niekiedy – na zarobienie trochę pieniędzy.

Serwis, entuzjastycznie przyjęty przez internautów, nie wzbudził jednak uznania urzędników z polskiego ZAIKS-u.

Choć artyści udostępniający swoją muzykę na licencjach Creative Commons nie mają zapewne pojęcia, ze gdzieś w dalekim kraju taka instytucja istnieje, ZAIKS – formalnie walcząc o interesy twórców – postanowił wyciągnąć rękę po tantiemy za publiczne odtwarzanie utworów z Jamendo.

Przez Sieć przetoczyła się wówczas fala krytyki pod adresem ZAIKS-u, a sama instytucja wydała uspokajający komunikat. Próba pobierania opłat miała być wynikiem nieporozumienia i nadgorliwości jednego z pracowników.

Z jakich innych serwisów z darmową muzyką korzystacie?

Źródło: Torrent Freak

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.