Uwielbiasz pstrykać folię bąbelkową? Niedługo może zastąpić ją ta wykonana z… owczej wełny

Folia bąbelkowa spełnia nie tylko praktyczne zadanie, ale jest też świetnym odstresowywaczem. Jest tylko jeden problem - nie jest ekologiczna. Na konkursie PowerUp! Challenge wygrał start-up, który zaproponował alternatywę. To folia bąbelkowa z… owczej wełny.

Uwielbiasz pstrykać folię bąbelkową? Niedługo może zastąpić ją ta wykonana z… owczej wełny
Adam Bednarek

26.06.2020 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  • Aż 90 proc. wełny w Europie nie jest wykorzystywane, ponieważ większość owiec w Europie hodowanych jest dla mięsa, a nie dla wełny - mówi Anna-Liisa Palatu, twórczyni estońskiej firmy Woola.

Start-up zdobył 50 tys. euro i szansę, by otrzymać zaproszenie do sieci partnerów EIT InnoEnergy, reprezentujących najważniejsze branże gospodarki, ośrodki badawcze i uniwersytety w całej Europie.

Stworzona przez Estończyków technologia wytwarzania folii bąbelkowej z owczej wełny ma kilka podstawowych zalet. Produkt może konkurować nie tylko z innymi biodegradowalnymi zamiennikami, od których jest według twórców wielokrotnie tańszy w wytworzeniu, ale także z tradycyjną, plastikową folią bąbelkową. Mimo niskiej ceny produkt firmy Woola po wykorzystaniu może trafić do bioodpadów, bo ulega procesowi pełnej biodegradacji.

Oczywiście rodzi się pytanie, czy produkt jest etyczny. Jeśli wełna pozyskiwana jest owiec, których przeznaczeniem jest śmierć w ubojni, to taka alternatywa dla plastiku raczej nie zdobędzie entuzjastów wśród osób świadomych. Jeżeli jednak start-up nawiąże współpracę z hodowcami, którzy dbają o zwierzęta i jedynie zależy im na pozyskiwaniu wełny, takie rozwiązanie może być interesujące.

Należy pamiętać, że nie każdy kieruje się dobrem zwierząt. Kluczowa jest cena. A że folia bąbelkowa z owczej wełny zapowiada się na produkt tańszy niż aktualne rozwiązania, niewykluczone, że wiele przedmiotów chronić będzie właśnie taka technologia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.