Voyager 1 i Voyager 2 - 33 lata kosmicznej odysei!

Voyager 1 i Voyager 2 - 33 lata kosmicznej odysei!

Voyager
Voyager
Henryk Tur
12.07.2010 11:00, aktualizacja: 11.03.2022 14:06

Dwie sondy kosmiczne - Voyager 1 oraz Voyager 2 - niedługo zaliczą trzydziesty trzeci rok gwiezdnej tułaczki. Z tej okazji warto przypomnieć sobie kilka faktów na ich temat.

Dwie sondy kosmiczne - Voyager 1 oraz Voyager 2 - niedługo zaliczą trzydziesty trzeci rok gwiezdnej tułaczki. Z tej okazji warto przypomnieć sobie kilka faktów na ich temat.

[url=http://gadzetomania.pl/21779,jak-wykryc-obloczki-ciemnej-materii]Jak wykryć Ciemną Materię?

[/url]Mimo cyferek w nazwach, pierwszy podróż zaczął Voyager 2 - wystartował 20 sierpnia 1977 roku. Voyager 1 został wystrzelony 16 dni później, 5 września. Voyagery są na etapie opuszczania Układu Słonecznego, a aktualnie znajdują się sporo poza orbitą Neptuna. To najdalsze obiekty stworzone ludzką ręką z jakimi mamy wciąż kontakt! Jednak na opuszczenie naszego systemu potrzebują jeszcze około pięciu lat. Już teraz sygnał radiowy od naszych kosmicznych posłańców potrzebuje niemal 13 godzin, by dotrzeć na Ziemię! Czas ten będzie się wydłużał, ponieważ Voyager 1 i Voyager 2 oddalają się od Słońca z prędkością trzech jednostek astronomicznych rocznie (przykład - odległość Ziemi od macierzystej gwiazdy to nieco ponad 1 j.a.).

Obie sondy mają na swoim koncie sporo ważnych badań, zarówno planet - jak Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna oraz ich satelitów - jak też i samej przestrzeni międzygwiezdnej oraz wszystkiego, co ją wypełnia (cząstki o niskiej energii, plazma, promieniowanie kosmiczne, itp.). Nasi czytelnicy pamiętają może, że w maju kontakt z Voyagerem 2 nagle się urwał, jednak okazało się, że nie porwali go Obcy. No cóż, misja trwa, a za pośrednictwem Voyagerów ludzkość sięga - fizycznie - coraz to dalej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)