W Polsce odbierzesz paczkę, kupisz znicz i kebab. W Japonii sprawdzisz, czy masz koronawirusa

Podczas gdy w Polsce tzw. paczkomaty służą głównie do odbierania i nadawania paczek, w Japonii automatyzacja poszła w innym kierunku. Automaty mają pomóc w wykrywaniu zarażonych koronawirusem.

W Polsce odbierzesz paczkę, kupisz znicz i kebab. W Japonii sprawdzisz, czy masz koronawirusa
Adam Bednarek

W Japonii wcześniej liczba przeprowadzanych testów była niska - ok. 40 tys. testów PCR dziennie. Na dodatek sprawdzano jedynie osoby, które miały objawy koronawirusa. Jak poradzono sobie z tym problemem? Za pomocą technologii.

W kraju stanęły specjalne automaty, pozwalające kupić i wykonać test PCR - informuje serwis wnp.pl, cytując agencję Reutera.

Jedna maszyna wyposażona jest w 60 zestawów testowych. Pojedynczy kosztuje w przeliczeniu na dolary ok. 40 dol. - czyli nieco ponad 150 zł. Cena nie była jednak przeszkodą, bowiem tylko, gdy sprzęt zaczął działać, od razu cieszył się dużym zainteresowaniem. Nawet dwa razy dziennie należało "czyścić" go z pieniędzy.

Popularność takich testów w Japonii nie może dziwić. Jak przypomina portal wnp.pl, w Japonii działa około 4,1 miliona automatów do sprzedaży. To oznacza, że na jednego mieszkańca przypada najwięcej takich maszyn.

Trudno jednak uznać Polskę za niewtajemniczony w te kwestie kraj. Jesteśmy właśnie świadkami rywalizacji inPostu z Allegro - firma stojąca za serwisem aukcyjnym chce jeszcze w tym roku wypuścić własne maszyny. A do zabawy dołączyło chińskie AliExpress, które w Warszawie postawiło swój sprzęt do odbierania zamówień.

W tego typu sprzętach znajdziemy jednak nie tylko zamówienia ze sklepów internetowych. Polskie "paczkomaty" pozwalały już odebrać lub oddać książki z biblioteki, kupić kebab czy nawet znicze. Nie zabrakło nawet maszyny z automatami dla rybaków.

Pod względem technologicznym jesteśmy gotowi nie gorzej niż Japonia. Tylko czy znajdą się testy do takich maszyn - to już inna kwestia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.