Najpierw inPost, potem Poczta Polska, teraz… biblioteki. Każdy chce mieć swój paczkomat

I kolejna biblioteka ma. Przed gmachem Biblioteki Głównej WAT oddano do użytku książkomat.

Najpierw inPost, potem Poczta Polska, teraz… biblioteki. Każdy chce mieć swój paczkomat
Adam Bednarek

10.11.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:31

To nic innego jak paczkomat, tyle że dla książek. Urządzenie samoobsługowe umożliwia odbiór zamówionych książek 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Niestety sprzęt nie jest dla każdego. Jak czytamy w regulaminie, z książkomatu mogą korzystać użytkownicy posiadający aktywne konto w Bibliotece Głównej WAT, czyli: pracownicy WAT oraz studenci i doktoranci WAT.

Nie ma się co martwić. Wcześniej podobny sprzęt stanął w Łodzi. Tytuły dostępne w kolekcji Biblioteki Miejskiej wylądowały w automacie.

Fakt, że WAT zdecydował się na podobny egzemplarz sugeruje, że jest to droga, którą mogą podążać biblioteki.

To wygodne i przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie, bo unika się kontaktu z drugim człowiekiem. Oczywiście wciąż trzeba dotykać powierzchni, na której potencjalnie może utrzymywać się wirus, ale to jednak co innego, niż rozmowa twarzą w twarz.

— Na początku epidemii biblioteki były zamknięte, a zainteresowanie mieszkańców wypożyczaniem książek było duże. W takim momencie każdy może podejść do urządzenia i wypożyczyć wybraną pozycję samodzielnie — chwaliła pomysł wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Niewykluczone, że tego typu projekty sprawią, że paczkomaty przestaną być kojarzone z usługami firmy kurierskiej. Swoje maszyny stawia już Poczta Polska. W Austrii politycy chcą, aby wprowadzić "obowiązek instalowania automatów paczkowych w nowych budynkach".

Austriacy chcy, żeby prywatny biznes nie ingerował dodatkowo w transport. Domowe automaty sprawiłyby, że każdy mieszkaniec miałby taki punkt dosłownie pod nosem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.