W twoim domu jest duszno? Przestaw okna na "tryb letni"

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że okna w naszych domach posiadają dwa różne tryby działania: zimowy i letni. Standardowo, po zamontowaniu okna ustawione są w trybie uniwersalnym. Warto jednak dostosować tryb okna do aktualnej pory roku, co przynosi wiele korzyści. Jak to zrobić?

W twoim domu jest duszno? Przestaw okna na "tryb letni"

Latem wysokie temperatury mogą być uciążliwe, ale mała zmiana w ustawieniach okna może znacząco poprawić komfort w domu. W ramie okna znajduje się śruba, która pozwala regulować przepływ powietrza. Przełączenie trybu okna zajmuje tylko kilka minut, a efekty są odczuwalne natychmiast.

Jak zmienić tryb w oknie na letni?

W ramie okna są ukryte śruby, które mają kształt okręgu lub sześciokąta. Na ich krawędziach znajdują się oznaczenia: kreska lub kropka. Pozycja tych znaków wskazuje, w jakim trybie znajduje się okno. Jeśli kreska jest ustawiona równolegle do podłoża, a kropka znajduje się blisko uszczelki, mamy do czynienia z trybem zimowym. Obrócenie śruby o 180º przełącza okno w tryb letni.

Dlaczego warto przestawić okna na tryb letni?

Przejście na letni tryb okien ma kilka zalet. Po pierwsze, możemy zwiększyć ilość świeżego powietrza, które dostaje się do pomieszczenia przez szczeliny w oknie. Regularne wietrzenie pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w domu, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i wspomaga funkcjonowanie mózgu.

Ponadto, wietrzenie zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni, które są przyczyną alergii. Cyrkulacja powietrza pomaga również usuwać osiadły kurz. Zaleca się częstsze wietrzenie pomieszczeń, w których śpimy i pracujemy, aby poprawić nasze samopoczucie. W czasie upałów tryb letni minimalizuje nagrzewanie pomieszczeń i wpływ promieniowania słonecznego, dzięki czemu nie musimy otwierać okien na oścież – wystarczy je delikatnie rozszczelnić.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.