Wegańskie steki wydrukowane w 3D. Izrael walczy ze zmianami klimatu

Wegańskie steki wydrukowane w 3D. Izrael walczy ze zmianami klimatu

Izraelska firma rozpoczęła produkcję wegańskich steków za pomocą drukarki 3D
Izraelska firma rozpoczęła produkcję wegańskich steków za pomocą drukarki 3D
Źródło zdjęć: © Redefine Meat
Michał Skorupka
02.09.2020 19:12, aktualizacja: 08.03.2022 14:41

Izraelski startup Redefine Meat poinformował o wydrukowaniu pierwszych wegańskich steków w technologii 3D. Produkt został stworzony m.in. z soi, grochu i tłuszczu kokosowego. Innowacyjna technologia ma pomóc w walce ze zmianami klimatu.

Firma Redefine Meat została założona dopiero dwa lata temu, a już wkrótce może stać się potentatem wśród producentów wegańskiego mięsa. Izraelski startup właśnie poinformował o wydrukowaniu w pełni roślinnych steków w technologii 3D. Przedstawiciele koncernu zapewniają, że są w stanie produkować "mięso" bez udziału zwierząt, a może mieć ono taki sam wygląd, smak i konsystencję.

Firma nie zdradza szczegółów swojej receptury, jednak wiadomo, że do przygotowania wegańskich steków użyto m.in. soi, grochu, tłuszczu kokosowego oraz oleju słonecznikowego. - Przemysł mięsny napędzany jest tym, co pochodzi z mięśni zwierząt hodowlanych. Steki, pieczenie, mięso do wolnego gotowania, grillowania. Chcemy zrobić to samo, a nawet lepiej - mówi Eschchar Ben-Shitrit, dyrektor generalny Redefine Meat, cytowany przez portal Polsat News.

  • Potrzebujemy drukarki 3D, aby naśladować strukturę mięśni zwierzęcia. Wykorzystują one trzy oddzielne tuby do tworzenia "tłuszczu, krwi i mięśni" na bazie roślin - wyjaśnia Ben-Shitrit. CEO Redefine Meat wyjaśnia, że większość producentów wegańskich produktów skupia się wyłącznie na tworzeniu zamienników kiełbas oraz różnych rodzajów mięsa mielonego, jak np. burgerów. Jego zdaniem produkcja substytutów steku wołowego może okazać się strzałem w dziesiątkę, zarówno pod względem trafienia w kulinarne gusta wegan, jak i walki ze zmianami klimatu.
Izraelska firma wydrukowała pierwsze wegańskie steki w technologii 3D
Izraelska firma wydrukowała pierwsze wegańskie steki w technologii 3D© Redefine Meat

Po przeprowadzeniu wstępnych analiz wykazano, że w procesie produkcji wegańskich steków zużywa się o 90 procent mniej wody i emituje o 90 procent mniej dwutlenku węgla do atmosfery niż w przypadku pozyskiwania tradycyjnego mięsa.

Ben-Shitrit ma nadzieje, że do 2021 roku drukarki 3D będą zaopatrywać w wegańskie steki m.in. włoskie i niemieckie restauracje. Tego typu urządzenia są w stanie wyprodukować do 13 funtów (ok. 45 kg) mięsa na godzinę. Koszt jednej porcji miałby wynosić od 5 do 12 dolarów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)