Wiemy, jak pachniała Kleopatra. Archeolodzy odtworzyli jej perfumy

Naukowcom udało się odtworzyć zapach perfum Kleopatry.
Naukowcom udało się odtworzyć zapach perfum Kleopatry.
Źródło zdjęć: © Getty Images
Mateusz Czerniak

21.08.2019 17:27, aktual.: 09.03.2022 08:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kleopatra była niewątpliwie jedną z najbardziej uwodzicielskich kobiet w historii – jej łupem padły serca i umysły takich postaci jak Juliusz Cezar czy Marek Antoniusz. Być może jednym z najważniejszych elementów jej uroku był… zapach. Naukowcom udało się go odtworzyć.

Naukowcy z Hawajskiego Uniwersytetu w Mānoa pozyskali recepturę perfum Kleopatry. Zrobili to poprzez analizę starożytnych greckich pism.

Badaczom udało się odnaleźć informacje o pachnidłach pochodzących z miasta Mendes oraz o zapachu nazwanym "maścią metopijską".

Pachnidła z Mendes to jedne z najwcześniej zanotowanych perfum w historii. Składały się między innymi z cynamonu, olejku z mirry i żywicy. Opisane zostały przez Pilniusza Starszego.

Drugie "perfumy", czyli maść metopijska, miały znacznie ostrzejszy, piżmowy zapach. W skład maści wchodziły galbanum (czyli żywica z łodyg i kłącza bylin), miód, wino, mirra, gorzkie migdały, oliwki, kardamon, olej balsamiczny i terpentyna.

Być może perfumy były dla Kleopatry nie tylko podkreśleniem jej statusu, ale też praktyczną metodą na zahamowanie innych zapachów. Królowa Egiptu lubowała się w kąpielach w kozim mleku oraz używała maseczek z wysuszonych odchodów krokodyli, więc stosowanie zapachowego "antidotum" mogło być wręcz koniecznością.

Zapach Egiptu

Naukowcy z hawajskiego Uniwersytetu planują dalsze poznawanie "aromatów starożytnego Egiptu". Ich następnym celem jest przeanalizowanie zawartości buteleczek perfum, znalezionych na stanowisku w Tell-El Timai. Odkryte obiekty pochodzą z III wieku przed naszą erą. Na ujawnienie składników starożytnych pachnideł ma pozwolić analiza chemiczna.

Warto podkreślić, że badanie aromatów starożytności to coś więcej niż odkrywanie pierwszych etapów używania perfum. Odpowiednie pachnidła były bowiem bardzo ważną częścią religijnych rytuałów. Szczególnie, jeśli chodzi o ceremonie pogrzebowe. Zapach jest więc istotnym elementem kultury starożytnych.

Zapach Kleopatry jest dostępny na ekspozycji Muzeum National Geographic w Waszyngtonie. Można go powąchać do 15 września 2019.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)