Windpark Fryslan. Rekordowa farma wiatrowa już działa

Windpark Fryslan. Rekordowa farma wiatrowa już działa

Windpark Fryslan - największa farma wiatrowa na słodkiej wodzie
Windpark Fryslan - największa farma wiatrowa na słodkiej wodzie
Źródło zdjęć: © windparkfryslan.nl
12.12.2021 13:35

Windpark Fryslan to największa farma wiatrowa ustawiona na zbiorniku słodkowodnym. Kilka dni temu ten ogromny obiekt powstały na jeziorze IJssel w Holandii został uruchomiony.

Windpark Fryslan w końcu działa. Ta największa farma wiatrowa wybudowana na zbiorniku słodkowodnym powstawała od 2019 roku. Obiekt zlokalizowany jest na holenderskim jeziorze IJssel - największym jeziorze Holandii. Na farmę składa się aż 89 turbin wiatrowych, z których każda cechuje się mocą 4,3 megawata.

Łączna moc maksymalna wszystkich turbin znajdujących się na farmie Windpark Fryslan to 382,7 megawata. Szacuje się, że w ciągu roku będzie ona w stanie wyprodukować około 1,5 TWh energii elektrycznej. Pozwoli to na zmniejszenie rocznej emisji CO2 aż o 800 000 ton.

1,5 TWh generowanego prądu może zaspokoić około 1,2 procent zużycia energii na terenie Niderlandów. Według szacunków wystarczy to do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną dla 500 000 gospodarstw domowych na terenie kraju.

Na stronie projektu można sprawdzić bieżące parametry farmy wiatrowej. Jej obecną produkcję, a także wykres prezentujący uzyski na przestrzeni miesiąca i inne informacje, na przykład ograniczenie emisji CO2 na sekundę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)