Włosi stworzyli samolot przeznaczony wyłącznie do transportu szczepionek na COVID-19

Włosi stworzyli samolot przeznaczony wyłącznie do transportu szczepionek na COVID-19

Samolot, który pomoże w transporcie szczepionek na COVID-19
Samolot, który pomoże w transporcie szczepionek na COVID-19
Źródło zdjęć: © YouTube/Tecnam Aircraft
Karolina Modzelewska
18.01.2021 13:03, aktualizacja: 08.03.2022 14:22

Włoski producent samolotów Tecnam opracował niewielki samolot, który będzie służył do transportu szczepionek na COVID-19. Według firmy Pfizer szczepionki muszą być przechowywane w określonych warunkach - zamrożony preparat w temperaturze od -60 do -90 stopni Celsjusza, rozmrożony w temperaturze od 2 do 8 stopni przez pięć dni, zanim będzie niezdatny do użycia.

Utrzymanie niskiej temperatury podczas transportu szczepionki na COVID-19 było jednym z wielu wyzwań związanych z jej szybką dystrybucją. Dlatego producent samolotów i części samolotowych Tecnam połączył siły z twórcą zamrażarek Desmon, aby znaleźć optymalne rozwiązanie problemu.

Samolot do zadań specjalnych

Włoskie firmy zamontowały specjalny system chłodzenia do 11-miejscowego, niewielkiego samolotu Tecnam P2012, który został również wyposażony w specjalistyczny sprzęt niezbędny do transportu szczepionek. Fotele pasażerów usunięto, aby stworzyć przestrzeń, pozwalającą przewieźć do 115 tys. dawek szczepionki na COVID-19 podczas jednej podróży.

Ze względu na swój rozmiar samolot może wylądować w wielu miejscach. Producent przekonuje, że model jest w stanie bezpiecznie osiąść na lądowiskach wykonanych z ziemi, trawy lub żwiru, które byłyby niebezpieczne w przypadku większych samolotów. Dodatkowo pojazd porusza się znacznie szybciej niż ciężarówki. Dzięki niemu można też uniknąć wielokrotnego transferu szczepionek, przed czym ostrzegają naukowcy.

Samolot od Tecnam podczas transportu utrzymuje temperaturę -86 stopni Celsjusza. Potrafi również zachować temperaturę -65 stopni Celsjusza przez 10-12 godzin po odłączeniu systemu zasilania. Jest więc ciekawą alternatywą dla innych środków transportu szczepionek na COVID-19.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)