Włosi stworzyli samolot przeznaczony wyłącznie do transportu szczepionek na COVID-19
Włoski producent samolotów Tecnam opracował niewielki samolot, który będzie służył do transportu szczepionek na COVID-19. Według firmy Pfizer szczepionki muszą być przechowywane w określonych warunkach - zamrożony preparat w temperaturze od -60 do -90 stopni Celsjusza, rozmrożony w temperaturze od 2 do 8 stopni przez pięć dni, zanim będzie niezdatny do użycia.
Utrzymanie niskiej temperatury podczas transportu szczepionki na COVID-19 było jednym z wielu wyzwań związanych z jej szybką dystrybucją. Dlatego producent samolotów i części samolotowych Tecnam połączył siły z twórcą zamrażarek Desmon, aby znaleźć optymalne rozwiązanie problemu.
Samolot do zadań specjalnych
Włoskie firmy zamontowały specjalny system chłodzenia do 11-miejscowego, niewielkiego samolotu Tecnam P2012, który został również wyposażony w specjalistyczny sprzęt niezbędny do transportu szczepionek. Fotele pasażerów usunięto, aby stworzyć przestrzeń, pozwalającą przewieźć do 115 tys. dawek szczepionki na COVID-19 podczas jednej podróży.
Ze względu na swój rozmiar samolot może wylądować w wielu miejscach. Producent przekonuje, że model jest w stanie bezpiecznie osiąść na lądowiskach wykonanych z ziemi, trawy lub żwiru, które byłyby niebezpieczne w przypadku większych samolotów. Dodatkowo pojazd porusza się znacznie szybciej niż ciężarówki. Dzięki niemu można też uniknąć wielokrotnego transferu szczepionek, przed czym ostrzegają naukowcy.
Samolot od Tecnam podczas transportu utrzymuje temperaturę -86 stopni Celsjusza. Potrafi również zachować temperaturę -65 stopni Celsjusza przez 10-12 godzin po odłączeniu systemu zasilania. Jest więc ciekawą alternatywą dla innych środków transportu szczepionek na COVID-19.