Woda była na Marsie. Dawno temu.
Obecnie Mars to chłodny, suchy i najpewniej całkowicie jałowy świat. Jednak nie zawsze tak było. Wszystko wskazuje na to, że około 3,5 mld lat temu jedną trzecią powierzchni Czerwonej Planety pokrywały jeziora, morza i oceany.
15.06.2010 | aktual.: 11.03.2022 14:24
Obecnie Mars to chłodny, suchy i najpewniej całkowicie jałowy świat. Jednak nie zawsze tak było. Wszystko wskazuje na to, że około 3,5 mld lat temu jedną trzecią powierzchni Czerwonej Planety pokrywały jeziora, morza i oceany.
Hipoteza, że w odległej przeszłości na powierzchni Marsa istniała woda w stanie ciekłym nie jest nowa. Już 40 lat temu na zdjęciach wykonanych przez sondę Mariner 9 badacze dostrzegli struktury przypominające koryta i kaniony wyschniętych rzek. Najnowsze kompleksowe badania na zbiorze tysięcy takich form geologicznych, jakie rozpoznano w ciągu ostatnich 9 lat pracy sztucznych satelitów Marsa, nadają tej hipotezie solidne podstawy.
Uczeni stwierdzili, że ok. 3,5 mld lat temu, w tzw. okresie noachiańskim, 36% powierzchni Czerwonej Planety było pod wodą. Większą część półkuli północnej pokrywał ocean, a ogromny krater uderzeniowy Hellas Planitia (płd-wsch. mapy, 2300 km średnicy) stanowił jezioro. Na młodym Marsie zachodził proces hydrologiczny podobny do obecnego dziś na Ziemi. Niewykluczone, że w oceanicznej toni rozkwitało prymitywne życie.
Nasuwa się pytanie, co w takim razie stało się z taką ilością wody? Gdy klimat na Marsie uległ ochłodzeniu, ocean powinien wszak zamarznąć. Niektórzy naukowcy są zdania, że jego część pochowana jest pod powierzchnią obszaru zwanego Vastitas Borealis. To właśnie tam wylądowała nieodżałowana sonda Phoenix. Część H2O miała też ulec sublimacji i uciec w przestrzeń kosmiczną. Jednak mimo istnienia kilku hipotez, marsjańska hydrozagadka wciąż czeka na rozwiązanie.
Ostatecznych odpowiedzi na tą i inne kwestie szukać mają kolejne planowane misje sond kosmicznych. W szczególności, badacze chcą przyjrzeć się miejscom, w których starożytne marsjańskie rzeki uchodziły do oceanu. Skład tamtejszego gruntu ma bowiem stanowić klucz do hydrosferycznej prehistorii Czerwonej Planety.
Źródło: [http://www.universetoday.com/2010/06/14/vast-oceans-likely-covered-one-third-of-mars/#more-66366](http://Universe Today)