Wojna w Ukrainie. Powstał miotacz koktajli Mołotowa

Wszyscy widzieliśmy już masową produkcję koktajli Mołotowa w Ukrainie. Nawet niektóre browary oficjalnie przestawiły się na produkcję nowego "ognistego piwa".

Mieszkańcy produkują koktajle Mołotowa
Mieszkańcy produkują koktajle Mołotowa
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Przemysław Juraszek

22.03.2022 | aktual.: 22.03.2022 17:01

Nowoczesne czołgi są odporne na masowo produkowane koktajle Mołotowa, ale mogą one nadal być skuteczne przeciwko lżejszym pojazdom opancerzonym czy ciężarówkom transportującym piechotę lub amunicję. Szczególnie jeśli połączymy to z faktem, że Rosjanie wzmacniają ochronę pojazdów drewnem.

Koktajle Mołotowa są też przydatne w walce miejskiej, np. w formie prowizorycznych granatów, ale problemem pozostaje kwestia precyzyjnego dostarczenia ich w dane miejsce.

Potrzeba jest matką wynalazków, więc w terenie pojawiło się już kilka rozwiązań. Mieliśmy już przypadki wykorzystania do tego celu komercyjnych dronów, ale teraz pojawiło się znacznie tańsze rozwiązanie. Poniżej zamieszczamy nagranie z testów swego rodzaju moździerza na sprężone powietrze, miotającego butelki z substancją zapalającą nawet na odległość 200 m, jeśli wierzyć twórcy.

Jest to prosta rura z zaworem spustowym oraz zbiornikiem na jednym końcu, do którego wężykiem jest wtłaczane powietrze najpewniej z butli bądź kompresora schowanego w samochodzie. Zasada działania jest prosta - od strony wylotu wsadza się koktajl Mołotowa (dnem do dołu) z podpalonym knotem, a następnie otwiera zawór i ognisty trunek leci tam, gdzie powinien

W ramach testów obsługa wykorzystuje butelki po piwie, które dzięki paru browarom stały się swoistym standardem produkcji koktajli Mołotowa, a armia zapewnia instrukcje, jak z nich korzystać.

Wybrane dla Ciebie
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.