Wygląda jak z filmu SF! E‑Ship 1 po raz pierwszy w Polsce

Nie lada gratkę mieli mieszkańcy i turyści przebywający w Świnoujściu. Do tamtejszego portu wpłynął efektownie wyglądający statek E-Ship 1. W Polsce jeszcze go nie było.

Wygląda jak z filmu SF! E-Ship 1 po raz pierwszy w Polsce
Adam Bednarek

Za pomocą E-Ship 1 transportuje się elementy turbin wiatrowych. Jak wyjaśnia portalmorski.pl, statek wyposażony jest w cztery stalowe rotory Flettnera o wysokości 27 m i średnicy 4 m. Dzięki nim E-Ship 1 oszczędza na paliwie.

Statek przypłynął do portu w Świnoujściu we wtorek. Ci, którzy przegapili wejście, muszą zadowolić się filmikiem. Trzeba przyznać, że E-Ship 1 z bliska musi robić duże wrażenie.

Słynny rotorowiec w Świnoujściu - E-Ship 1 po raz pierwszy w Polsce

Co ciekawe, to pierwszy nowoczesny statek nawiązujący do pierwszych rotorowców, budowanych w latach 20. XX wieku.

Obraz
© Wikipedia

Jednym z pierwszych takich statków był Buckau, zwodowany w 1920 roku. Walce wykorzystujące efekt Magnusa miały wysokość 15,6 m i 2,8 m średnicy i obracały się z prędkością 120 obrotów na minutę. Jak informuje Wikipedia, statek z tym napędem odwiedził m.in. Szczecin i Gdańsk, a później popłynął do Nowego Jorku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.