Wysyła tajemniczą energię. Co się dzieje z czarną dziurą Ansky?
Emituje silne promieniowanie prosto w kosmiczną otchłań. Czarna dziura Ansky, która znajduje się w gwiazdozbiorze Panny weszła w tajemniczy cykl. Czego jeszcze nie wiemy o kosmosie?
Czarna dziura Ansky oddalona jest od nas o przeszło 300 milionów lat i znajduje się w gwiazdozbiorze Panny. Od 2019 r. pozostaje nieustannie aktywna i swoim dziwnym zachowaniem przyciąga uwagę środowisk naukowych. To właśnie wtedy naukowcy zauważyli rozbłyski energii giganta, który przez dekady pozostawał uśpiony.
Niezwykłe zjawisko
Od sześciu lat czarna dziura Ansky emituje intensywne promieniowanie rentgenowskie w przestrzeń kosmiczną. Wybuchy mają charakter cykliczny i polegają na wyrzucaniu serii gwałtownych, jasnych strumieni energii. Naukowcy badają zjawisko, ale wciąż nie są pewni, co powoduje ponowne aktywowanie się tego kosmicznego giganta.
Rozbłyski tego typu nie są na codziennością. Ich unikatowy charakter sprawia, że stają się wyjątkowo ciekawym obiektem badań. Jak podaje portal Science Alert, każda z erupcji trwa dziesięć razy dłużej i jest dziesięć razy jaśniejsza niż znane dotąd wyrzuty dżetów energii. Dodatkowo zjawisko cechuje się wyjątkowo długim okresem kadencji, trwającym około cztery i pół dnia. To wszystko sprawia, że obecnie przyjęte modele nie są wystarczające i nie tłumaczą tego fascynującego cyklu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bliskość i bezpieczeństwo - czas epokowych zmian? - Historie Jutra napędza PLAY #6
Potencjał badawczy Ansky
Obecne modele naukowe nie tłumaczą w pełni tego tajemniczego zjawiska. Naukowcy przypuszczają, że może ono dostarczyć nowych informacji o falach grawitacyjnych i ewolucji czarnych dziur. Ansky jest pierwszą czarną dziurą, którą zaobserwowano w momencie przejścia do stanu aktywnego.