Zamiast warzywniaka - wyjdź na ulicę. Polskie miasta zamieniają się w ogródki

Zamiast warzywniaka - wyjdź na ulicę. Polskie miasta zamieniają się w ogródki18.06.2020 10:37
Zamiast warzywniaka - wyjdź na ulicę. Polskie miasta zamieniają się w ogródki
Źródło zdjęć: © Karol Stańczak/ GZDiZ
Adam Bednarek

Darmowe owoce, warzywa czy zioła? Dla mieszkańców wsi to codzienność. Coraz częściej na takie atrakcje mogą jednak liczyć mieszkańcy miast.

Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej na swoim twitterowym profilu poinformował o przedsięwzięciu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. W dwóch lokalizacjach stanęły skrzynie z ziołami. Przygotowano trzy kompozycje.

GZDiZ tłumaczy, że projekt ma na celu zachęcenie mieszkańców do uprawy ziół w przydomowych ogródkach i na balkonach oraz zwrócenie uwagi na konieczność pielęgnacji roślin i dbanie o miejską przestrzeń zieleni.

Za sprawą pandemii i suszy dzikie łąki stały się bardziej widoczne, ale przynajmniej w mojej okolicy była to chwilowa zmiana - już do akcji wkroczyły kosiarki. Tymczasem takie projekty jak ten z Gdańska pokazują, że zieleń może być ważną częścią miasta. Nie tylko poprawiającą wygląd okolicy, ale dającą wymierne korzyści.

Jeszcze dalej posunięto się w Kętrzynie. Tam z okazji 31. rocznicy częściowo wolnych wyborów zamiast pomnika lub tablicy postanowiono… posadzić sad.

  • Tu jeszcze dwa lata temu była tylko trawa, teraz jest Ogród Zapachów, który rośnie i kwitnie i za jakiś czas będzie wyglądał pięknie, jest sad miejski, a niebawem będą łąki kwietne i budki lęgowe dla owadów, i to wszystko naprawdę niewielkim kosztem - mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna.

Koszt rzeczywiście niewielki, bo drzewka zakupili z prywatnych środków chętni radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, pracownicy Urzędu Miasta oraz władze Kętrzyna. W sumie zasadzono 20 drzewek.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)