Zdjęli kostkę brukową. Efekt zaskoczył wszystkich

Zdjęli kostkę brukową. Efekt zaskoczył wszystkich

Duszniki-Zdrój, Aleja Fryderyka Chopina przed i po przebudowie
Duszniki-Zdrój, Aleja Fryderyka Chopina przed i po przebudowie
Źródło zdjęć: © Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
10.08.2021 10:34

Aleja Chopina, to jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc miasta Duszniki-Zdrój. Niedawno przeszła nietypową dla polskich miejscowości zmianę. W czasach, gdy wiele miejsc w kraju się niepotrzebnie betonuje, z alei tej usunięto wszelki bruk.

Bruk, beton, granit. Nieważne co, byleby twarde. Tak można w skrócie podsumować większość działań modernizacyjnych w polskich miastach. Duszniki-Zdrój poszły jednak inną drogą. Dokonano dużej i kosztownej przebudowy Alei Fryderyka Chopina. Cała inwestycja kosztowała 3,5 miliona złotych, ale efekty da się zauważyć od razu.

Drzewa rosnące przy alei nie mogły w łatwy sposób pobierać wody z gruntu. Było to spowodowane bezpośrednim sąsiedztwem kostki brukowej oraz rowami, którymi spływała woda opadowa. Utrudniony dostęp do wody sprawiał, że z każdym rokiem pogarszał się stan tych dorodnych drzew. W pewnym momencie podjęto już decyzję o wycince wyraźnie podupadających roślin.

Z procesem tym wstrzymano się jednak do czasu zakończenia przebudowy Alei Chopina. I była to dobra decyzja. Zlikwidowano kostkę brukową oraz wspomniane rowy, co umożliwiło roślinom swobodny dostęp do wody pochodzącej z opadów. Ich stan wyraźnie się wówczas poprawił - zaobserwowano przyrosty w obrębie koron.

Niewłaściwe wykończenie wokół drzew w parku
Niewłaściwe wykończenie wokół drzew w parku© Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

- Wierzyliśmy w możliwość uratowania drzew, ale to nie wróżyło jeszcze sukcesu, pan dr Wojciech Bobek wsparł nas i Inwestora swoją wiedzą, pierwotny projekt został przebudowany, a jego program ukierunkowany na zachowanie drzew, eliminację szkodliwych dla nich czynników i ich pielęgnację - napisał w komunikacie Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Tego typu inwestycje powinny być realizowane znacznie częściej. Konserwator zabytków podkreśla, że pozostawianie starych drzew w miejscach, które poddano rewitalizacji to nie wszystko. Należy zapewnić im także swobodny dostęp do wody. Niestety w wielu miejscowościach w Polsce zdarza się, że drzewa są ciasno otoczone kostką brukową, przez co nie jest możliwe, by w sposób swobodny pobierały wodę z gruntu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)