Zmarł Paul Baran - pionier Internetu. Czy wiecie, że miał polskie korzenie?
W sobotę w swoim domu w Palo Alto w wieku 84 lat zmarł Paul Baran, nazywany "ojcem Internetu". Jaki jest jego wkład w tworzenie Sieci?
W sobotę w swoim domu w Palo Alto w wieku 84 lat zmarł Paul Baran, nazywany "ojcem Internetu". Jaki jest jego wkład w tworzenie Sieci?
Paul Baran urodził się w 1926 roku w Grodnie. Dwa lata później jego rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Baran studiował w Drexel University, uzyskał również tytuł Master of Science w inżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim, a następnie rozpoczął pracę w RAND Corporation.
Była to grupa badawcza stworzona na potrzeby amerykańskiej armii. W 1962 roku Paul Baran przedstawił założenia do przesyłania danych w postaci pakietów, które różnymi drogami mogły dotrzeć do miejsca przeznaczenia.
Celem przyświecającym zespołowi naukowców było stworzenie infrastruktury pozwalającej na przesyłanie danych mimo zniszczeń spowodowanych atakiem nuklearnym. Pamiętajmy, że zimna wojna znajdowała się wówczas w swoim punkcie krytycznym i możliwość ataku atomowego traktowano bardzo poważnie.
Najlepszy pomysł zaproponował zespół badawczy, którego pracami kierował Alex McKenzie. Rozwiązaniem problemu okazało się projektowanie sieci złożonej z wielu pozornie zbędnych połączeń. W przypadku uszkodzenia jakiegoś odcinka przesyłane pakiety danych mogły go ominąć i dotrzeć do celu inną trasą.
W drugiej połowie lat 60. amerykański Departament Obrony uruchomił Arpanet – pozbawioną łatwego do zniszczenia centrum sieć łączącą ośrodki wojskowe. Ze względu na ciągle trwające prace badawcze Arpanet łączył również amerykańskie uczelnie, których z czasem przybywało.
Paul Baran w ramach pracy dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych zaproponował podział Arpanetu na dwie części – przeznaczony dla celów wojskowych Milnet i dostępny dla zastosowań cywilnych Internet. Ostateczne rozdzielenie obu sieci nastąpiło w 1980 roku.
Poza pracą na rzecz amerykańskiej armii Paul Baran był współzałożycielem Institute for the Future – organizacji non profit, zajmującej się tworzeniem różnego rodzaju długoterminowych prognoz. Poza karierą naukową z powodzeniem sprawdzał się w biznesie.
Wśród komercyjnych przedsięwzięć Paula Barana znalazły się m.in. technologie pozwalające na stworzenie modemów DSL czy sieci bankomatów. Opracował również wykrywacz metali powszechnie używany na lotniskach.
Najbardziej znaną spółką Paula Barana jest Metricom – operator usługi Ricochet, pierwszej szeroko dostępnej sieci bezprzewodowej w USA. Paul Baran założył również Com21, firmę produkującą modemy, Plaster Networks, zajmującą się łączeniem w sieć urządzeń domowych i GoBackTV, dostarczającą sprzęt sieciowy dla firm telewizyjnych.
Naukowiec mimo swoich zasług podkreślał, że „Internet to efekt pracy tysięcy ludzi”. Sam porównywał siebie do budowniczego katedry, który pracując jako jeden z wielu, jedynie dokładał cegły do powstającego budynku.
Źródło: "The New York Times"